خدمات سخت افزاری, مقالات کامپیوتری

رفع مشکل تاچ پد لپ تاپ

رفع مشکل تاچ پد لپ تاپ

آیا تاچ پد لپ تاپ شما کار نمی کند؟

وقتی پد لمسی (touch pad) لپ تاپ شما کار نمی کند ، ترس از آن آسان است. اگر نمی توانید نشانگر ماوس خود را حرکت دهید ، انجام هر کاری در سیستم دشوار می شود.

این احتمال وجود دارد که وقتی موس پد لپ تاپ شما کار نمی کند ، رفع این مشکل نسبتاً ساده می باشد. ما برای حل یک trackpad که عملکردی ندارد ، مراحل معمول عیب یابی را دنبال خواهیم کرد. بیشتر این نکات در مورد ویندوز صدق می کند ، اما کسانی که در Mac هستند نیز می توانند از برخی از آنها استفاده کنند.

آیا کل سیستم شما منجمد شده است؟

اگر صفحه لمسی ( رفع مشکل تاچ پد لپ تاپ ) شما یک دفعه استوپ شود  ، رفع مشکل تاچ پد لپ تاپ : رایانه شما کاملاً قفل شده است. در آن صورت ، نه صفحه لمسی و نه صفحه کلید به هیچ وجه کار نمی کنند.

برای آزمایش این مورد  ، کلید Windows را فشار دهید تا منوی Start باز شود ، سپس Ctrl + Alt + Delete را امتحان کنید تا صفحه Security باز شود. اگر هیچ یک از اینها نتیجه ای نداد ، چند لحظه به کامپیوتر خود فرصت دهید تا هر کاری را که انجام می دهد پردازش کند. بعد از چند دقیقه ، اگر هنوز در همان حال است ، برای خاموش شدن باید دکمه Power را فشار دهید و نگه دارید.

کلید تاچ پد صفحه کلید خود را بررسی کنید

یکی از رایج ترین دلایل کار نکردن صفحه لمسی لپ تاپ این است که شما به طور تصادفی با یک ترکیب کلید آن را غیر فعال کرده اید. اکثر لپ تاپ ها دارای یک کلید Fn هستند که با کلیدهای F1 ، F2 و … ترکیب می شوند تا عملیات خاصی انجام دهند.

بسیاری از این موارد ، مانند تغییر روشنایی یا غیرفعال کردن WIFI ، مفید هستند. با این حال ، یکی از این ترکیبات کلید صفحه لمسی لپ تاپ را در بسیاری از لپ تاپ ها غیرفعال می کند. از آنجا که ضربه زدن به آن آسان است ، اگر این را تغییر دهید ممکن است تصور کنید صفحه لمسی شما خراب است.

کلید دقیق به مدل لپ تاپ شما بستگی دارد (این مورد بین Asus ، HP ، Lenovo و سایر مدل ها متفاوت خواهد بود) ، اما معمولاً دارای یک نماد مربع شکل است که گاهی اوقات X در کنار آن قرار دارد. برخی از کیبوردها چراغی را روی این کلید نشان می دهند تا به شما اطلاع دهند که پد ماوس خاموش است.

در زیر ، می توانید کلید F5 را در HP Elitebook مشاهده کنید ، که هنگامی که با کلید Fn ترکیب می شود ، صفحه موس را خاموش می کند.

آیا تاچ پد لپ تاپ شما کار نمی کند؟

سعی کنید این کلید ترکیبی را دوباره فشار دهید و ببینید آیا صفحه لمسی شما دوباره فعال می شود یا خیر.

  • ماوس های خارجی را حذف کنید

یک مرحله ساده اما مهم دیگر برای عیب یابی که باید امتحان کنید جدا کردن هر ماوس USB است که به لپ تاپ خود متصل شده . همچنین باید هر ماوس  بلوتوثی را که ممکن است به سیستم وصل باشد را قطع کنید

دلیل این امر این است که برخی از لپ تاپ ها (و خود ویندوز ۱۰) از ویژگی هایی برخوردار هستند که هنگام اتصال ماوس خارجی صفحه لمسی را به طور خودکار غیرفعال می کند. به همین دلیل است که پد ماوس شما کار نمی کند.

اگر راه اندازی مجدد کنید و صفحه لمسی شما کار کند ، مشکل خود را پیدا کرده اید. شاید بتوانید این تنظیم را تغییر دهید تا پد لمسی خود را فعال نگه دارید حتی با ماوس متصل

مروری بر تنظیمات ماوس در ویندوز ۱۰

رفع مشکل تاچ پد لپ تاپ

باید تنظیمات موس را در ویندوز مرور کنید ، در صورتی که در آنجا مشکلی ایجاد شود. ابتدا به Settings > Devices > Touchpadبروید.

در اینجا ، مطمئن شوید که نوار Touchpad را فعال کرده باشید. همانطور که در بالا ذکر شد ، جعبه ای نیز در زیر این عنوان وجود دارد که هنگام اتصال ماوس ، صفحه لمسی روشن باشد. در حالی که اینجا هستید ، به گزینه های دیگر صفحه لمسی نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید همانطور که انتظار دارید رفتار می کند.

آیا تاچ پد لپ تاپ شما کار نمی کند؟

اگر نمی توانید مشکل خود را از این منو حل کنید ، ممکن است بتوانید به تنظیمات مخصوص صفحه لمسی در مکان دیگری دسترسی پیدا کنید. کنترل پنل را با جستجوی آن از طریق منوی  Startباز کنید سپس گزینه View by را به Small icons یا Large icons تغییر دهید. ورودی ماوس را در اینجا انتخاب کنید و یک پنجره جدید باز می شود.

در سمت راست و انتهای این پنجره ، باید یک برگه با عنوان تنظیمات دستگاه ، TouchPad یا موارد مشابه مشاهده کنید. صفحه لمسی را می توانید در اینجا فعال یا غیرفعال کنید. اگر قبلاً کار نمی کرد ، ممکن است متوجه شوید که غیرفعال است. دوباره آن را فعال کنید و ببینید آیا این باعث می شود تاچ پد شما دوباره کار کند یا خیر

آیا تاچ پد لپ تاپ شما کار نمی کند؟

حستجو در Device Manager

رفع مشکل تاچ پد لپ تاپ

اگر پد ماوس لپ تاپ شما هنوز کار نمی کند ، باید به عیب یابی عمیق تری بپردازید. Win + X را فشار دهید (یا روی دکمه Start کلیک راست کنید) تا منوی Power User باز شود ، سپس Device Manager را انتخاب کنید.

در اینجا ، گروه ماوس  و سایر دستگاه های اشاره را باز کنید. اگر ماوس های دیگر را نیز متصل کرده باشید ، چندین ورودی را در اینجا خواهید دید. روی یکی از آن ها  دوبار کلیک کنید و قسمت Location را جستجو کنید تا بفهمید چیست. اگر این جمله On USB Input Device یا موارد مشابه باشد ، صفحه لمسی شما نیست.

آیا تاچ پد لپ تاپ شما کار نمی کند؟

Device Manager

هنگامی که ماوس خود را پیدا کردید ، کلیک راست کرده و گزینه Disable device را انتخاب کنید ، سپس دستگاه را دوباره فعال کنید. در مرحله بعد ، کلیک راست کرده و گزینه Update driver را انتخاب کنید ، سپس به طور خودکار جستجو کنید تا نرم افزار درایور به روز شود. بعید به نظر می رسد که این در واقع یک درایور جدید برای حل این مشکل پیدا کند اما بعضی مواقع مشکل برطرف می شود

اگر در این قسمت دستگاهی مشاهده می کنید که دارای یک علامت تعجب زرد یا X قرمز توسط آن باشد ، این نشان دهنده مشکل درایور است.

در آخر ، لازم است به وب سایت سازنده لپ تاپ خود مراجعه کرده و آخرین درایور را دانلود کنید. این موارد اغلب بهتر از درایورهای عمومی است که ویندوز از آنها استفاده می کند و بنابراین می تواند مشکلات شما را برطرف کند.

اگر برنامه ای مانند Lenovo System Update را نصب کرده اید

برای بررسی به روزرسانی ها از آن استفاده کنید. در غیر این صورت ، نام لپ تاپ خود به علاوه “درایورها” را در گوگل جستجو کنید و به دنبال بخش دانلود یا به روزرسانی در صفحه دستگاه خود در وب سایت سازنده بگردید. جدیدترین به روزرسانی را نصب کنید تا ببینید آیا با این کار مشکل صفحه لمسی شما برطرف شده است.

ممکن است بخواهید قبل از نصب درایور جدید ، روی ورودی آسیب دیده در Device Manager کلیک راست کرده و Uninstall device را بزنید.

آیا تاچ پد لپ تاپ شما کار نمی کند؟

در BIOS به دنبال تنظیمات Touchpad باشید

BIOS یا UEFI رایانه شما بسیاری از تنظیمات را مستقل از هر سیستم عاملی کنترل می کند. این امکان وجود دارد که تاچ پد شما در BIOS غیرفعال باشد و از دسترسی ویندوز به آن کاملاً جلوگیری کند.

به محض روشن شدن ، باید BIOS رایانه خود را با فشار دادن F2 ، Del یا کلید مشابه وارد کنید. از آنجا به دنبال مدلی به نام Internal Pointing Device ، Touchpad ، Trackpad یا موارد دیگر بگردید. این ممکن است تحت عنوان Advanced باشد.

مطمئن شوید غیرفعال نیست. در صورت وجود ، دوباره آن را روشن کنید و سپس ویندوز باید بتواند آن را تشخیص دهد.

غیر فعال کردن Tablet Pc Services

رفع مشکل تاچ پد لپ تاپ : دستگاه های ویندوز ۱۰ که دارای صفحه لمسی هستند ، مانند هیبریدهای ۲ در ۱ ، سرویس ویژه ای به نام Tablet PC Input Service دارند. که چند مورد را کنترل می کند که  بخشی از آن غیرفعال کردن پد لمسی شما هنگام قرار گرفتن در Tablet mode است.

شانس کمی وجود دارد که این امر می تواند در استفاده عادی با لپ تاپ شما تداخل ایجاد کند. ارزش این را دارد که اگر هیچ چیز دیگری به این مسئله کمک نکرده است ، نگاه کنید. سرویس ها را در منوی شروع تایپ کنید و برنامه خدمات را راه اندازی کنید. در اینجا ، به سمت Tablet PC Input Service بروید ، روی آن کلیک راست کرده و Stop را انتخاب کنید.

اگر صفحه لمسی شما بعد از انجام این مورد کار کرد ، مشکل خود را پیدا کردید. برای جلوگیری از اجرای بی مورد آن می توانید نوع Startup را به Manual تغییر دهید. غیرفعال به هیچ وجه مانع اجرای آن می شود ، اما این می تواند باعث ایجاد رفتار نامنظم هنگام استفاده از دستگاه در Tablet Mode شود.

صفحه لمسی هنوز کار نمی کند؟ ممکن است مشکل سخت افزاری داشته باشید

مراحل فوق باید اکثر مشکلات صفحه تاچ را برطرف کند. با این حال ، این احتمال وجود دارد که صفحه موس شما هنوز کار نکند.

در این صورت ، احتمالاً مشکل سخت افزاری دارید. شاید کابل خراب شده یا صفحه لمسی فرسوده شده باشد. در این موارد ، شما باید سیستم خود را به یک تعمیرگاه برده و نظر تخصصی را جلب کنید – یا فقط استفاده از ماوس خارجی را شروع کنید.

مرکز کامپیوتر شرق ارائه دهنده تعمیرات تخصصی لپ تاپ و پی سی

۰۲۱۳۳۷۹۰۰۹۵

دیدگاهتان را بنویسید