چگونه طول عمر باقیمانده SSD خود را تخمین بزنیم

چگونه طول عمر باقیمانده SSD خود را تخمین بزنیم

طول عمر هارد SSD به چه میزان است ؟

طول عمر هارد SSD ؟

با خدمات کامپیوتری شرق همراه باشید : امروزه اکثر کامپیوترها دارای درایوهای حالت جامد هستند که با نام SSD شناخته می شوند. این به این دلیل است که آنها سریعتر، کوچکتر و کارآمدتر از درایوهای دیسک سخت (HDD) هستند.

با این حال، SSD ها گران تر از HDD ها هستند و احتمالا به نفع شماست که طول عمر باقیمانده SSD خود را تخمین بزنید.

میانگین طول عمر SSD شما چقدر است؟
برخلاف هارد دیسک، یک SSD دارای تعداد محدودی از نوشتن‌های ممکن قبل از تبدیل درایو به حالت فقط خواندنی است. این به دلیل نحوه طراحی سخت افزار SSD است – افزایش شدید سرعت قیمت دارد.

اما نکته اینجاست که اکثر کاربران اصلاً نگران این موضوع نیستند. همانطور که مشخص است، حتی مشتاق ترین کاربر خانگی نیز چندین سال زمان نیاز دارد تا چرخه های نوشتن تمام شود، بنابراین اگر در مورد آن نگران هستید، نگران نباشید.

همانطور که گفته شد، اگر کنجکاو هستید که چند سال از SSD خود باقی مانده است، راه هایی برای تخمین عمر باقی مانده SSD وجود دارد.

به طور متوسط، طول عمر هارد , SSD مدرن تا زمانی که حدود ۷۰۰ ترابایت داده در طول عمرش ننویسید زنده می ماند. برخی ممکن است بیشتر زنده بمانند، برخی کوتاهتر – این فقط میانگین است. بنابراین به نظر می رسد که اگر بتوانید ببینید چه مقدار داده در طول عمر روی SSD فعلی خود نوشته اید، می توانید طول عمر باقی مانده آن را تخمین بزنید.

برای تخمین طول عمر SSD ازنرم افزار  Crystal Disk Info استفاده کنید

با خدمات کامپیوتری شرق همراه باشید :Crystal Disk Info یک برنامه کوچک واقعا کاربردی است که می توانید از آن برای تخمین طول عمر باقیمانده SSD خود استفاده کنید. این دارای اطلاعات کافی است که در واقع مفید است و طاقت فرسا نیست، و از همه بهتر، استفاده از آن کاملا رایگان است.

خدمات کامپیوتری

برای ارتقاء کامپیوتر خودتون به خدمات کامپیوتری شرق مراجعه کنید

آموزش اندازه گیری طول عمر هارد SSD

Crystal Disk Info را نصب و راه اندازی کنید.
به وضعیت سلامت نگاه کنید. این باید درصد سلامتی مانند باتری داشته باشد تا شما را از عمر باقیمانده SSD مطلع کند—هر چه درصد وضعیت سلامت بالاتر باشد، SSD شما بیشتر دوام خواهد آورد.
در زیر وضعیت سلامت، باید وضعیت SSD شما را نیز به شما بگوید.
اگر می گوید خوب است، پس هنوز چیزی برای نگرانی ندارید.
با این حال، اگر روی احتیاط نوشته شده باشد، به این معنی است که SSD در حال تحلیل رفتن است و شما باید از فایل های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و قبل از اینکه خیلی دیر شود، آن را جایگزین کنید.
اگر می گوید Bad، عمر SSD به پایان رسیده است و اگر قبلاً از کار نیفتاده باشد، اگر کار کند خوش شانس خواهید بود. اگر چیز دیگری می گوید، پس ممکن است بخواهید بیشتر تحقیق کنید – اما این خارج از محدوده این پست است.
برای Total Host Writes به بالا سمت راست نگاه کنید (یا ممکن است بسته به نسخه شما فقط Host Writes باشد). این مقدار کل داده ای است که تاکنون روی این درایو نوشته شده است.
به عنوان مثال، اگر حدود ۴۰۰ ترابایت هستید، می دانید که بیش از نیمی از عمر دستگاه را پشت سر گذاشته اید. با نزدیک شدن به ۷۰۰ ترابایت، باید به فکر تهیه یک درایو پشتیبان باشید. اما صادقانه بگوییم، حتی برای نزدیک شدن به این مقدار، سال ها استفاده سنگین طول می کشد!

تخمین طول عمر باقیمانده SSD با استفاده از گارانتی

اکثر سازندگان SSD دارای ضمانت نامه ای هستند که می توانید از آن برای پیش بینی مدت زمان استفاده از SSD خود استفاده کنید. البته به این معنی نیست که گارانتی عمر باقیمانده SSD شما را نشان می دهد، اما می تواند به شما کمک کند تا احتمال خرابی آن را تخمین بزنید. به عنوان مثال، یک SSD با پنج سال گارانتی یا ۶۰۰ ترابایت ترابایت (Total Host Writes) در مقایسه با SSD با سه سال ضمانت یا ۲۰۰ ترابایت ترابایت، احتمالاً عمر بیشتری خواهد داشت.

عامل دیگری که می توانید برای تخمین طول عمر SSD خود استفاده کنید، ساعات MTBF (میانگین زمان بین خرابی ها) است که توسط سازنده در برگه مشخصات ارائه شده است.

با این حال، پیش بینی نمی کند که SSD شما چند ساعت دوام بیاورد، اما احتمال خرابی SSD را در مدت گارانتی به شما می گوید. به عنوان مثال، اگر MTBF SSD شما ۱ میلیون ساعت باشد، به این معنی است که احتمال خرابی آن در طول سال های گارانتی ۰.۰۳٪ است، حتی اگر حداقل هشت ساعت در روز از آن استفاده کنید – طبق We PC. به عبارت دیگر، هر چه ساعت MTBF بیشتر باشد، احتمال خرابی SSD شما کمتر است.

آموزش اندازه گیری طول عمر هاد SSD :

اگر برگه مشخصات اصلی برای بررسی گارانتی و ساعات MTBF ندارید، می توانید از Crystal Disk Info برای پیدا کردن شماره مدل SSD خود استفاده کنید. شماره مدل SSD شما معمولاً به صورت پررنگ درست بالای جزئیات Firmware نوشته می شود. از طرف دیگر، اگر از ویندوز استفاده می‌کنید، می‌توانید روی دیسک محلی خود کلیک راست کرده، Properties را انتخاب کنید و شماره مدل سازنده SSD خود را در قسمت Hardware بیابید.

فروش انواع هارد SSD هارد معمولی در خدمات کامپیوتری شرق

۰۲۱۳۳۷۹۰۰۹۵

هنگامی که شماره مدل سازنده SSD خود را دارید، می توانید آن را در گوگل جستجو کنید و برگه مشخصات را پیدا کنید تا از گارانتی و ساعات MTBF مطلع شوید. هرچه گارانتی سازنده و ساعت های MTBF در برگه مشخصات بیشتر باشد، طول عمر پیش بینی شده SSD شما بیشتر خواهد بود.

نگران این هستید که به زودی بمیرد؟ به این نکات برای افزایش طول عمر SSD توجه کنید و مطمئن شوید که پشتیبانی TRIM را در اسرع وقت فعال کنید

حافظه های SSD طول عمر زیادی دارند

از آنجایی که درایوهای SSD قطعات متحرک ندارند، بسیار قابل اعتماد هستند. در واقع، اکثر SSD ها می توانند بیش از پنج سال کار کنند، در حالی که بادوام ترین واحدها بیش از ده سال هستند.

با این حال، مدت زمانی که SSD شما دوام می آورد بستگی به تعداد دفعات نوشتن داده در آن دارد و می توانید از آن برای تخمین طول عمر استفاده کنید

با این حال، برخی تخمین ها می گویند که SSD معمولی برای ۱۰ سال در حجم کاری معمولی دوام می آورد. این افزایش از پنج به شش سالی است که زمانی به عنوان تخمین استفاده می کند

منبع : www.makeuseof.com

PC Sleeper چیست؟ چگونه یکی را می سازید؟

PC Sleeper چیست؟ چگونه یکی را می سازید؟

بروز رسانی کیس های قدیمی در خدمات کامپیوتری شرق

آیا باید یک رایانه شخصی خوابیده بسازید؟

با خدمات کامپیوتری شرق همراه باشید : مگر اینکه شما این را به عنوان یک پروژه حیوان خانگی دنبال کنید و تجربه زیادی در ساخت رایانه شخصی داشته باشید، به شما توصیه می کنیم که دور بمانید و این کار را انجام ندهید. بیشتر از آنچه فکر می کنید ممکن است اشتباه پیش برود، به خصوص اگر ابزارهای سنگین تری مانند Dremel نیاز به درگیر شدن در فرآیند ساخت داشته باشند. به علاوه، ممکن است ارزش وقت گذاشتن یا حتی هزینه را نداشته باشد – بهتر است یک کیس با جریان هوای مناسب بخرید و رایانه شخصی خود را در آنجا بسازید.

اگر تجربه دارید و می خواهید این کار را انجام دهید، به هر طریقی ادامه دهید. فقط هشدار داده شود که سفر پیش رو بسیار طولانی تر از آن چیزی است که در ابتدا ممکن است به نظر برسد.

رایانه های شخصی Sleeper: بهترین ایده برای یک تازه کار نیست

اگر می‌توانید یکی از آن‌ها را انجام دهید، یک رایانه شخصی خوابیده یک پروژه جالب برای نشان دادن به دوستان و خانواده یا اشتراک‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی است. ناگفته نماند که یک کامپیوتر قابل اعتماد نیز خواهد بود (البته به شرطی که سیستم خنک کننده را کنترل کنید). با این حال، این یک فرآیند برای افراد ضعیف نیست.

اگر می‌خواهید این پروژه را انجام دهید، بخوانید، بدانید در حال انجام چه کاری هستید و بسیار مراقب باشید. بالاتر از همه، موفق باشید!

رایانه های شخصی بازی نه تنها به دلیل قدرت محض خود بلکه به دلیل زیبایی منحصر به فرد خود شناخته می شوند. این روزها فروش کیس‌های کامپیوتری با دریچه‌های باز و چراغ‌های RGB، حتی در بخش‌های مقرون به صرفه، امری عادی است. این یک اصل اساسی این روزها است که کاملاً در تضاد با زیبایی شناسی رایانه های شخصی قدیمی است. به هر حال، می توانید بگویید که ما از آن جعبه های سفید یا بژ خسته کننده فاصله گرفته ایم.

به جز، اگر دقیقاً همان چیزی باشد که شما می خواهید چه؟

اصطلاحی برای آن وجود دارد و به آن «کامپیوتر خوابیده» می گویند. چیست، و چگونه می خواهید یکی را بسازید؟

PC Sleeper چیست؟

 

خدمات نرم افزاری و سخت افزاری

خدمات نرم افزاری و سخت افزاری

راهنمای خدمات نرم افزاری

ما انسان‌ها در زندگی روزمره خود به طور میانگین بین ۵ تا ۶ ساعت از گوشی موبایل استفاده میکنیم. اگر کارتان طوری باشد که با کامپیوتر هم درگیر باشید احتمالا این عدد بیشتر از ۱۰ یا ۱۲ ساعت خواهد شد. پس عقلانی است برای استفاده بهتر از تکنولوژی نکاتی را درمورد استفاده درست خدمات سخت افزاری و خدمات نرم افزاری بدانیم و آن ها را رعایت کنیم تا طول عمر دستگاه های خود را افزایش داده و از هزینه های بیهوده جلوگیری کنیم.

نکات طلایی که باید درباره سخت افزار لپتاپ و کامپیوتر خود بدانید

افزایش طول عمر باتری لپ تاپ 

خیلی از افراد به اشتباه در هنگام انجام کارهای سنگین مثل بازی کردن یا کارهای گرافیکی از باتری لپتاپ کار میکشند، این موضوع به کل اشتباه است زیرا به صورت استاندارد باتری لپتاپ برای انجام امور عادی مثل وبگردی، تماشای فیلم یا مطالعه درست شده است و باید برای انجام کارهای سنگین از برق استفاده شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی حالتی در لپتاپ ها وجود دارد که میتوان بین باتری و آداپتور شارژ دستگاه‌ها سوییچ کرد.

مهندسی کردن ممنوع!

دوستان لطفا در هنگام رخ دادن اتفاقی برای کامپیوترتان سرخود کاری انجام ندهید، مواردی مختلف برای لپتاپ یا کیس‌های خانگی پیش می‌آید که میتوان با یک هزینه ناچیز و مناسب آنرا رفع کرد اما متاسفانه افراد خودشان دست به آچار میشوند و بعد از ناتوانی در انجام آن، مراجعه به مراکز خدمات کامپیوتری میکنند. در بیشتر مواقع هم کاری که نباید را کرده اند و آن هزینه ناچیز به هزینه‌های بالا و ناخوشایند تبدیل خواهد شد. یکی از معتبرترین مراکز خدمات کامپیوتری در شرق تهران “مرکز کامپیوتر شرق” است که متخصصانی حرفه‌ای در حوزه سخت افزار و نرم افزار دارد و برای خدمت‌رسانی به شما در کلیه مناطق تهران حاضر است.

مراقب تغییرات آب و هوایی باشید

ساختار کلی لپتاپ به وضعیت محیط کار شما عادت میکند و خود را با آن دما سازگار میکند، پس اگر شخصی هستید که زیاد جابه جا میشوید و در فضاهای مختلف از لپتاپ استفاده میکنید، بهتر است با تغییر مکان، کمی به لپتاپ مهلت دهید تا دمای محیط را به خود بگیرد و بعد آن را روشن کنید. جابه جایی لپتاپ در حین کار بین محیط‌ هایی با دمای مختلف به هیچ وجه مناسب نیست.

چای خود را روی لپتاپ نریزید!

یکی از مهم ترین موارد که افراد سربه هوا مرتکب آن میشوند، حفاظت از لپتاپ در برابر مایعات است، شاید نکته پیش پافتاده ای باشد اما به شدت مهم است. مراقب باشید آب، چای و قهوه به هیچ وجه روی سطح لپتاپ یا منافذ آن نریزد زیرا میتواند در هنگام روشن بودن لپتاپ آسیب های جدی و یا حتی غیرقابل جبران به همراه داشته باشد. برای پیشگیری سعی کنید هنگامی که پشت میز کار لپتاپ هستید، چیزی میل نکنید.

سرویس‌های دوره ای واجب‌اند

تصوری غلط در ذهن افراد وجود دارد که تا وقتی یک لپتاپ کار میکند و مشکلی پیدا نکرده، پس سالم است و نیاز به رسیدگی و سرویس ندارد. اما این موضوع کاملا از پایه و اساس غلط است. همان طور که شما وسیله نقلیه خود را به صورت دوره ای برای تعویض روغن و فیلتر به تعمیرکار میسپارید، برای لپتاپ تان هم باید این کار را انجام دهید. در بازه های ۶ ماهه و حتی برای لپتاپ های پرکار کمتر از آن، به یک متخصص کامپیوتر مراجعه کرده و سیستم را به آن بسپارید تا نظافت قطعات، سیستم خنک کننده و اتصالات داخلی را بررسی و در صورت نیاز تعویض و سرویس آن ها را انجام دهد.

احتمالا برایتان پیش آمده بعد از مدتی که یک لپتاپ خرید میکنید احساس میکنید سیستم شما آن سرعت و عملکرد اولیه خود را ندارد، این موضوع به همین رسیدگی بستگی دارد و اگر آن را به یک متخصص بسپارید، بهبود عملکرد را به چشم دیده و حس برگشت به روز اول سیستم را خواهید شد. این کار در دراز مدت، طول عمر دستگاه را بالا برده و خروجی کاری که مورد توقع شما از سیستم است را بوجود می‌آورد.

حمل و نقل درست لپتاپ

کیفی که برای لپتاپ خود انتخاب میکنید مهم است، نباید فضای کیف طوری باشد که در آن تکان خوردن و جابه جایی زیاد احساس شود، این موضوع میتواند آسیب های مختلفی به لپتاپ وارد کند. به هیچ وجه لپتاپ روشن، استند بای و داغ را درون کیف قرار ندهید، زیرا فضای بسته کیف و جابه جایی های مختلف به سخت افزار لپتاپ آسیب خواهد زد.

تنفس صحیح لپتاپ

خیلی از نوجوان ها یا افراد کم تجربه علاقه زیادی به استفاده از لپتاپ در حالت های راحت مثل دراز کش یا لم داده دارند، متاسفانه این حالت ها برای فیزیک بدن انسان ضررهای زیادی دارد و البته برای لپتاپ، چرا که وقتی مسیر ورودی و خروجی های هوا در لپتاپ باز نباشد لپتاپ آسیب پذیرتر خواهد شد. به درستی کار نمیکند و سریعا داغ میشود، در طول دراز مدت ممکن است باعث از کار افتادن یا حتی سوختن قطعات داخلی (فن، سی پی یو و…) شود.

نکات طلایی که باید درباره نرم افزار لپتاپ و موبایل خود بدانید

چه نرم افزارهایی رو نصب کنیم ؟

اگر در یک جمله مختصر و مفید بگویم “هر چیزی که واقعا به کارتان می‌آید”

اولین نکته مهم در نصب اپلیکیشن ها روی موبایل یا لپتاپ، منابع آن هاست. به هیچ وجه از هر منبع یا سایتی که لینک دانلود در آن قرار داده شده و به آن اعتماد ندارید، فایلی را دانلود نکنید. فقط از سایت های معتبر و سرشناس که امتحان خود را پس داده اند استفاده کنید. اگر نظر من را میخواهید که به هیچ وجه سایتی غیر از منبع اصلی خود برنامه قابل اعتماد نیست! بهترین منابع برای دانلود اپلیکیشن های موبایل “google play در اندروید” و “app store در اپل” هستند. همچنین برای دانلود نرم افزار های کامپیوتری مختلف مثل ویندوز و غیره، به سایت های سازنده آن برنامه ها مراجعه کنید. مثلا بهترین منبع برای دانلود ویندوز اورجینال سایت خود مایکروسافت است.

نصب آنتی ویروس مناسب

یکی از نکات مهم برای حفظ امنیت دستگاه شما، آنتی ویروس است. مخصوصا اگر فردی هستید که فایلهای مهم و ارزشمند خود را روی سیستم نگهداری میکنید، این امر واجب است. امروزه شرکت های مختلفی آنتی ویروس انتشار میدهند که برای کارکرد واقعی آن ها، لازم است لایسنس خریداری کنید تا عملکرد واقعی داشته باشند. با مراجعه به مراکز خدمات کامپیوتری معتبر لایسنس معتبر آنتی ویروس تهیه کرده و امنیت فایلهای سیستم خود را تأمین کنید.

حتما برای شما هم پیش آمده که خواستید ویندوز لپتاپ خود را تعویض کنید، سخت افزار آن را ارتقا دهید، سرویس دوره‌ای انجام دهید و یا نیاز به یک مشاوره‌ی تخصصی برای خرید کامپیوتر داشتید اما نمیدانستید کدام مجموعه میتواند این کمک را به شما بکند.

مرکز کامپیوتر شرق عددی بیش از ۲۰ سال را در حوزه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر گذرانده و میتواند انتخابی مناسب برای خدمت رسانی به شما در مناطق کلی شهر

تهران باشد. فقط کافی است با مراجعه به وبسایت www.tomnet.ir از آنها درخواست کنید تا در عرض چند ساعت خودشان را به شما رسانده و امور شما را رفع کنند.