چگونه طول عمر باقیمانده SSD خود را تخمین بزنیم

چگونه طول عمر باقیمانده SSD خود را تخمین بزنیم

طول عمر هارد SSD به چه میزان است ؟

طول عمر هارد SSD ؟

با خدمات کامپیوتری شرق همراه باشید : امروزه اکثر کامپیوترها دارای درایوهای حالت جامد هستند که با نام SSD شناخته می شوند. این به این دلیل است که آنها سریعتر، کوچکتر و کارآمدتر از درایوهای دیسک سخت (HDD) هستند.

با این حال، SSD ها گران تر از HDD ها هستند و احتمالا به نفع شماست که طول عمر باقیمانده SSD خود را تخمین بزنید.

میانگین طول عمر SSD شما چقدر است؟
برخلاف هارد دیسک، یک SSD دارای تعداد محدودی از نوشتن‌های ممکن قبل از تبدیل درایو به حالت فقط خواندنی است. این به دلیل نحوه طراحی سخت افزار SSD است – افزایش شدید سرعت قیمت دارد.

اما نکته اینجاست که اکثر کاربران اصلاً نگران این موضوع نیستند. همانطور که مشخص است، حتی مشتاق ترین کاربر خانگی نیز چندین سال زمان نیاز دارد تا چرخه های نوشتن تمام شود، بنابراین اگر در مورد آن نگران هستید، نگران نباشید.

همانطور که گفته شد، اگر کنجکاو هستید که چند سال از SSD خود باقی مانده است، راه هایی برای تخمین عمر باقی مانده SSD وجود دارد.

به طور متوسط، طول عمر هارد , SSD مدرن تا زمانی که حدود ۷۰۰ ترابایت داده در طول عمرش ننویسید زنده می ماند. برخی ممکن است بیشتر زنده بمانند، برخی کوتاهتر – این فقط میانگین است. بنابراین به نظر می رسد که اگر بتوانید ببینید چه مقدار داده در طول عمر روی SSD فعلی خود نوشته اید، می توانید طول عمر باقی مانده آن را تخمین بزنید.

برای تخمین طول عمر SSD ازنرم افزار  Crystal Disk Info استفاده کنید

با خدمات کامپیوتری شرق همراه باشید :Crystal Disk Info یک برنامه کوچک واقعا کاربردی است که می توانید از آن برای تخمین طول عمر باقیمانده SSD خود استفاده کنید. این دارای اطلاعات کافی است که در واقع مفید است و طاقت فرسا نیست، و از همه بهتر، استفاده از آن کاملا رایگان است.

خدمات کامپیوتری

برای ارتقاء کامپیوتر خودتون به خدمات کامپیوتری شرق مراجعه کنید

آموزش اندازه گیری طول عمر هارد SSD

Crystal Disk Info را نصب و راه اندازی کنید.
به وضعیت سلامت نگاه کنید. این باید درصد سلامتی مانند باتری داشته باشد تا شما را از عمر باقیمانده SSD مطلع کند—هر چه درصد وضعیت سلامت بالاتر باشد، SSD شما بیشتر دوام خواهد آورد.
در زیر وضعیت سلامت، باید وضعیت SSD شما را نیز به شما بگوید.
اگر می گوید خوب است، پس هنوز چیزی برای نگرانی ندارید.
با این حال، اگر روی احتیاط نوشته شده باشد، به این معنی است که SSD در حال تحلیل رفتن است و شما باید از فایل های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و قبل از اینکه خیلی دیر شود، آن را جایگزین کنید.
اگر می گوید Bad، عمر SSD به پایان رسیده است و اگر قبلاً از کار نیفتاده باشد، اگر کار کند خوش شانس خواهید بود. اگر چیز دیگری می گوید، پس ممکن است بخواهید بیشتر تحقیق کنید – اما این خارج از محدوده این پست است.
برای Total Host Writes به بالا سمت راست نگاه کنید (یا ممکن است بسته به نسخه شما فقط Host Writes باشد). این مقدار کل داده ای است که تاکنون روی این درایو نوشته شده است.
به عنوان مثال، اگر حدود ۴۰۰ ترابایت هستید، می دانید که بیش از نیمی از عمر دستگاه را پشت سر گذاشته اید. با نزدیک شدن به ۷۰۰ ترابایت، باید به فکر تهیه یک درایو پشتیبان باشید. اما صادقانه بگوییم، حتی برای نزدیک شدن به این مقدار، سال ها استفاده سنگین طول می کشد!

تخمین طول عمر باقیمانده SSD با استفاده از گارانتی

اکثر سازندگان SSD دارای ضمانت نامه ای هستند که می توانید از آن برای پیش بینی مدت زمان استفاده از SSD خود استفاده کنید. البته به این معنی نیست که گارانتی عمر باقیمانده SSD شما را نشان می دهد، اما می تواند به شما کمک کند تا احتمال خرابی آن را تخمین بزنید. به عنوان مثال، یک SSD با پنج سال گارانتی یا ۶۰۰ ترابایت ترابایت (Total Host Writes) در مقایسه با SSD با سه سال ضمانت یا ۲۰۰ ترابایت ترابایت، احتمالاً عمر بیشتری خواهد داشت.

عامل دیگری که می توانید برای تخمین طول عمر SSD خود استفاده کنید، ساعات MTBF (میانگین زمان بین خرابی ها) است که توسط سازنده در برگه مشخصات ارائه شده است.

با این حال، پیش بینی نمی کند که SSD شما چند ساعت دوام بیاورد، اما احتمال خرابی SSD را در مدت گارانتی به شما می گوید. به عنوان مثال، اگر MTBF SSD شما ۱ میلیون ساعت باشد، به این معنی است که احتمال خرابی آن در طول سال های گارانتی ۰.۰۳٪ است، حتی اگر حداقل هشت ساعت در روز از آن استفاده کنید – طبق We PC. به عبارت دیگر، هر چه ساعت MTBF بیشتر باشد، احتمال خرابی SSD شما کمتر است.

آموزش اندازه گیری طول عمر هاد SSD :

اگر برگه مشخصات اصلی برای بررسی گارانتی و ساعات MTBF ندارید، می توانید از Crystal Disk Info برای پیدا کردن شماره مدل SSD خود استفاده کنید. شماره مدل SSD شما معمولاً به صورت پررنگ درست بالای جزئیات Firmware نوشته می شود. از طرف دیگر، اگر از ویندوز استفاده می‌کنید، می‌توانید روی دیسک محلی خود کلیک راست کرده، Properties را انتخاب کنید و شماره مدل سازنده SSD خود را در قسمت Hardware بیابید.

فروش انواع هارد SSD هارد معمولی در خدمات کامپیوتری شرق

۰۲۱۳۳۷۹۰۰۹۵

هنگامی که شماره مدل سازنده SSD خود را دارید، می توانید آن را در گوگل جستجو کنید و برگه مشخصات را پیدا کنید تا از گارانتی و ساعات MTBF مطلع شوید. هرچه گارانتی سازنده و ساعت های MTBF در برگه مشخصات بیشتر باشد، طول عمر پیش بینی شده SSD شما بیشتر خواهد بود.

نگران این هستید که به زودی بمیرد؟ به این نکات برای افزایش طول عمر SSD توجه کنید و مطمئن شوید که پشتیبانی TRIM را در اسرع وقت فعال کنید

حافظه های SSD طول عمر زیادی دارند

از آنجایی که درایوهای SSD قطعات متحرک ندارند، بسیار قابل اعتماد هستند. در واقع، اکثر SSD ها می توانند بیش از پنج سال کار کنند، در حالی که بادوام ترین واحدها بیش از ده سال هستند.

با این حال، مدت زمانی که SSD شما دوام می آورد بستگی به تعداد دفعات نوشتن داده در آن دارد و می توانید از آن برای تخمین طول عمر استفاده کنید

با این حال، برخی تخمین ها می گویند که SSD معمولی برای ۱۰ سال در حجم کاری معمولی دوام می آورد. این افزایش از پنج به شش سالی است که زمانی به عنوان تخمین استفاده می کند

منبع : www.makeuseof.com

تفاوت سی پی یو  های Intel Core در مقابل سی پی یو های نسل Intel Core X چیست؟

تفاوت سی پی یو های Intel Core در مقابل سی پی یو های نسل Intel Core X چیست؟

سی پی یو و یا همان پردازنده‌های اینتل در دو نوع مختلف عرضه می‌شوند: تراشه‌های Core معمولی و سری X یا Extreme Edition. اما دقیقاً چه تفاوتی وجود دارد؟

سی پی یو ها  Core اینتل در مدل های و اشکال مختلف وجود دارند. این مجموعه برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ با Core 2 Duo نمادین اینتل معرفی شد و پیشرفت چشمگیری در پردازنده های اینتل مشاهده شده  و سپس با i3، i5 و i7 در سال ۲۰۱۰ به چندین محدوده تقسیم شد. به سرعت به پرچمدار سری اینتل تبدیل شد و پنتیوم را پشت سر گذاشت و رایانه های شخصی را به ارتفاعات جدیدی سوق داد. با این حال، حتی از زمان معرفی این مجموعه، به دو شاخه مختلف تقسیم شده است – که یکی از آنها بسیار گرانتر از دیگری است در ادامه با خدمات کامپیوتری شرق همراه باشید .

سوالی که بوجود میاد اینجاست که : Intel Core و Intel Core X چیست؟ و تفاوت بین هر دو چیست و آیا Intel Core X ارزش پول اضافی را دارد؟

به هر حال چرا ترکیب تراشه های جداگانه مورد نیاز است؟

دلیل اینکه ما تراشه های مختلف داریم ساده است. افراد مختلف نیازهای متفاوتی دارند و برخی از کاربران به ویژگی هایی نیاز دارند که برخی دیگر ممکن است نباشند. همانطور که گفته شد، بازار باید دامنه ای به همان اندازه گسترده داشته باشد.

در محاسبات، تراشه‌های مصرف‌کننده معمولی وجود دارند که می‌توانند برای همه از معمولی‌ترین کاربر تا حرفه ایی ترین  گیمر استفاده کنند. اما وقتی شروع به وارد شدن به محدوده علاقه مندان/ایستگاه کاری می کنید، جایی که باید بارهای کاری سنگین تری را پشت سر بگذارید، یک تراشه معمولی ممکن است با آن مشکل داشته باشد.برای این تراشه‌ها، باید دوباره به دسته دیگری بروید—تراشه‌های ایستگاه کاری. در این محدوده جایی است که Intel Core X قرار دارد و چگونه از محدوده Core معمولی اینتل متمایز می شود.

سی پی یو سری INTEL CORE مناسب برای همه کاربران

اول از همه، ما تراشه های خوب قدیمی Intel Core را داریم، تراشه های کلاسیک که همه می شناسند.

از سال ۲۰۱۰، سری Core اینتل شامل Core i3، i5 و i7 اینتل بوده و از سال ۲۰۱۹، Core i9 را نیز شامل می شود. علیرغم اینکه تراشه‌های مصرف‌کننده هستند، اما بسیار قدرتمند شده‌اند، تا جایی که می‌توانند وظایف چند رشته‌ای را از بین ببرند.

با وجود این، دلیلی وجود دارد که چرا اینتل تراشه‌های گران‌تری تولید می‌کند. این پردازنده‌ها سوکت کوچک‌تری دارند و ممکن است در مواردی مانند شمارش هسته برای کاربران خاص نیز کمبود داشته باشند. Intel Core i9-12900K بهترین تراشه در محدوده اینتل در حال حاضر و تراشه ای است که بیشترین هسته ها را دارد، اما حتی در آن زمان نیز تنها تا ۱۶ هسته افزایش می یابد که بین هشت هسته گلدن کوو عملکردی و هشت هسته کارآمد Gracepoint تقسیم شده است. (که بیشتر با نام های E-Cores و P-Cores شناخته می شوند).

آنها در کلاس خود برای کارهای خاص، از جمله بازی، بهره وری و هر کاری که یک شخص معمولی روی رایانه شخصی انجام می دهد، بهترین هستند. اما برای برخی چیزها، ما به چیزهای بیشتری نیاز داریم. اینجاست که Intel Core X وارد می شود.

سی پی یو های سری Intel Core X برای کابران حرفه ایی کامپیوتر و لپ تاپ

سی پی یو های Intel Core X مخفف “Extreme Edition” است. ما برای اولین بار با اولین Core i7 Extreme اینتل آشنا شدیم که در سال ۲۰۱۰ در کنار سایر تراشه های مصرف کننده Core اینتل راه اندازی شد. در کنار Core i7 X، سری Core i9 X را نیز داریم. در واقع، این اولین باری بود که Core i9 را دیدیم – این اولین بار در سال ۲۰۱۷ در کنار نسل هفتم اینتل عرضه شد، قبل از اینکه شاهد معرفی مصرف کننده در سال ۲۰۱۹ با Core i9-9900K باشیم.

چند تفاوت قابل توجه بین تراشه های Core X و Core وجود دارد. مورد اصلی در شمارش هسته می آید.

اولین Core i7-980X اینتل با یک راه‌اندازی شش هسته‌ای عرضه شد، چیزی فوق‌العاده برای آن روزگار. در حال حاضر، جدیدترین تراشه X، Intel Core i9-10980XE، با تنظیمات عظیم ۱۸ هسته ای و ۳۶ هسته رشته ای ارائه می شود. تفاوت قابل توجه دیگر در سوکت است، با این که Core X اینتل با یک بزرگتر از آنچه که تراشه های Core معمولاً دارند عرضه می شود – نه به اندازه سوکت یک تراشه سرور، اما با این وجود هنوز بزرگ است.

اگرچه آنها معایب خاصی نیز دارند. آنها برای حجم کاری که از داشتن هسته های زیادی سود می برند شگفت انگیز هستند، بنابراین اگر این چیزی است که به دنبال آن هستید، ممکن است بدترین ایده نباشد. از سوی دیگر، در حالی که وظایفی مانند بازی کاملاً قابل انجام هستند، بازی‌ها به خوبی روی تراشه‌های Core اجرا نمی‌شوند، زیرا این تراشه‌ها هسته‌های کمتر و در عین حال سریع‌تری دارند.

Intel Core در مقابل Intel Core X: کدام یک را باید بخرید و کدام سری سی پی یو برای شما مناسب است ؟

یک چیز دیگر وجود دارد که ما از آن غافل شدیم: این تراشه های سری X مدتی است که عرضه نشده اند. به‌طور دقیق، آخرین باری که شاهد عرضه تراشه‌های سری X با نسل دهم پردازنده‌های Core بودیم و آن هم در سال ۲۰۲۰ بود. حتی در آن زمان، آنها معماری قدیمی را با نسل هفتم و نسل نهم سری X حمل می‌کردند. با استفاده از معماری Skylake-X و تراشه های نسل دهم با استفاده از Cascade Lake، که به هر حال ارتقاء چندانی نداشت.

علاوه بر این، اینتل به وضوح اعلام کرده است که حداقل در حال حاضر، دیگر پردازنده‌های Core X اینتل وجود نخواهد داشت. در آگوست ۲۰۲۰، طرفداران چشم عقابی اینتل در انجمن ASUS ROG اسلایدهایی را در یک ارائه اینتل مشاهده کردند که نشان می‌دهد دیگر پردازنده‌های Core X اینتل برای آن سال وجود نخواهد داشت – و درست است، از آن زمان تاکنون شاهد CPU Core X نبوده‌ایم. .

که ما را به نقطه بعدی هدایت می کند. در حال حاضر، تراشه‌های Core اینتل، حتی برای موارد بهره‌وری، بی‌معنا هستند، زیرا اکنون با هسته‌های بیشتری عرضه می‌شوند. Intel Core i9-12900K همانطور که قبلاً ذکر کردیم دارای ۱۶ هسته و ۲۴ رشته است که آن را گزینه خوبی برای کارهای چند رشته ای می کند و یک CPU بسیار قدرتمند است.

اکنون، اگر اینتل Core X به زودی نسخه جدیدی را مشاهده کند، ممکن است ارزش بررسی آن را داشته باشد زیرا در سطح بالای تولید CPU، دستاوردهای حاشیه ای می تواند برای دکل شما ارزشمند باشد.

اینتل Core X در حال حاضر ارزشش را ندارد

در حال حاضر، اگر می خواهید یک CPU Intel Core سری X داشته باشید، فایده ای ندارد – اگر به تعداد زیادی هسته نیاز دارید، در واقع به شما توصیه می کنیم انتظارات خود را کاهش دهید و یک تراشه Alder Lake تهیه کنید. یا یک Xeon بگیرید یا مستقیماً به AMD بروید و یک Thread ripper یا یک CPU Epyc بگیرید. احتمالاً با هر یک از این گزینه ها بهتر از CPU سری X در سال ۲۰۲۲ خواهید بود.

منبع این مقاله سایت : www.makeuseof.com

برای خرید و ارتقا به خدمات کامپیوتری ما مراجعه کنید با بیش از ۲۰ سال سابقه تخصصی

تلفن تماس ۰۲۱۳۳۷۹۰۰۹۵

آدرس تهران – ابتدای خیابان دماوند – خیابان شهید منتظری پلاک ۳۰۰ مرکز کامپیوتر شرق

هفت راه کار برای کاهش صدای فن لپ تاپ

هفت راه کار برای کاهش صدای فن لپ تاپ

نکات کاربردی برای کاهش صدا و نگهداری و سرویس فن لپ تاپ

۰۲۱۳۳۷۹۰۰۹۵ خدمات کامپیوتری شرق 

مهمترین نکات برا نگهداری و سرویس فن لپ تاپ چه در حال انجام بازی باشید و چه در حال  وبگردی یا انجام کارهای جدی باشید ، لپ تاپی با قدرت پردازشی کافی نیاز به خنک شدن سی پی یو باشد و ممکن است با سرصدای زیاد مواجه شوید . متأسفانه، ممکن است در حین انجام کارصدا آن بسیار بلند باشد . اما راه هایی برای مهار این صدا فن لپ تاپ وجود دارد.

روش اول : مطئمن شوید که فن لپ تاپ خراب و یا کثیف نباشد

اگر صدای لپ‌تاپ شما در حال حاضر بیشتر از گذشته است که از همان نرم‌افزارهای قبلی  استفاده می‌کردید و در حال حاظر صدای فن غیر معمول و بیشتر شده است ، این احتمال وجود دارد که فن‌ها و دریچه‌های شما با گرد و غبار مسدود شده باشند. این بدان معناست که کامپیوتر برای جبران سرعت و کم کردن حرارت سی پی یو سرعت  فن را بالا می برد. پاسخ این است که گرد و غبار را از لپ تاپ خود پاک کنید ، در نظر داشته باشید سرویس فن لپ تاپ کار یک متخصص هستش و نیازمند دانش بالایی می باشد ، یکی از خدمات سخت افزاری در مرکز کامپیوتر شرق سرویس فن لپ تاپ هستش جهت سرویس و مشاوره با شماره ۰۲۱۳۳۷۹۰۰۹۵ تماس بگیرید .

اگر دریچه های لپ تاپ شما توسط گرد و غبار مسدود نشده اند، ممکن است آنها را به روش دیگری  مسدود شده است بعضی از مواقع کاربران در محیط های ماننده تخت خواب استفاده می کننده که همین امر باعث میشه لپ تاپ در وضعیت خوبی قرار نگیره و فن و ورودی و خروجی هوا تحت تاثیر قرار بگیره . اطمینان حاصل کنید که لپ تاپ خود را فقط روی یک سطح سخت مانند میز لپ تاپ استفاده می کنید.

روش دوم : تظیمات فن لپ تاپ رو تغییر بدید

سریع ترین راه برای کاهش صدای فن، کم کردن فن ها است. گفتن آن آسان است، اما همیشه مشخص نیست که چگونه باید این کار را انجام دهید و از چه طریقی باید دسترسی پیدا کرد به فن لپ تاپ بصورت نرم افزاری.

سه مکان برای جستجوی کنترل فن در لپ تاپ وجود دارد. ابتدا به صفحه کلید خود نگاه کنید تا ببینید آیا کنترل فیزیکی فن وجود دارد یا خیر. معمولاً باید کلید “Fn” را روی صفحه کلید خود نگه دارید و سپس یک کلید عملکردی را فشار دهید که بین حالت های مختلف فن جابجا می شود. یکی از آنها ممکن است حالت ساکت تر با حداکثر عملکرد پایین تر باشد.

مکان دومی که باید بررسی کنید مربوط به هر گونه ابزاری است که روی لپ تاپ شما نصب شده است. این بیشتر در مورد لپ‌تاپ‌های بازی با ابزارهای سازنده که به شما امکان می‌دهند نور RGB و پروفایل‌های فن را کنترل کنید، رایج است. اگر لپ تاپ شما ابزار رسمی کنترل فن ندارد، می توانید از برنامه هم متفرقه هم می تونید استفاده کنید که توصیه نمیشه .

در نهایت، می‌توانید منوی BIOS/UEFI خود را بررسی کنید، جایی که برخی از لپ‌تاپ‌ها تنظیمات پروفایل فن دارند که می‌توان آن‌ها را تغییر داد. برای تعیین نحوه دسترسی به منوی BIOS/UEFI و اینکه آیا تنظیماتی وجود دارد که در وهله اول بر پروفایل های فن در آنجا تأثیر می گذارد، به دفترچه راهنمای لپ تاپ خود مراجعه کنید.

روش سوم : تنظیمات پاور لپ تاپ خود را تغییر دهید

اکثر سیستم عامل ها به شما امکان می دهند برنامه برق لپ تاپ خود را سفارشی کنید تا تعادل مناسبی از عملکرد، نویز و عمر باتری را پیدا کنید. اگر خوشحال هستید که در ازای سر و صدای کمتر با عملکرد کمتری نسبت به لپ‌تاپ‌تان کار می کنید کنید، می‌توانید این سناریوی پاور لپ تاپ خودتون رو  تغییر دهید که گرمای کمتری تولید می‌کند و بنابراین نیاز به خنک‌سازی کمتری دارد.

در ویندوز، می‌توانید روی نماد باتری در قسمت اعلان کلیک راست کرده و گزینه Power and Sleep Settings را انتخاب کنید.

سپس “حالت power” را به “بهترین بهره وری انرژی” تغییر دهید، که باید صدای فن را کاهش دهد.

روش چهارم :از ویژگی های GPU که نویز فن را کاهش می دهد استفاده کنید

در لپ‌تاپ‌هایی که پردازنده‌های گرافیکی اختصاصی دارند، GPU دارای فن خنک‌کننده خاص خود است که به سطح کلی نویز کمک می‌کند. سازندگان اصلی GPU ویژگی های ویژه ای را در نرم افزار کاربردی خود برای محدود کردن صدای فن ارائه می دهند. این به بهای عملکرد کارت گرافیک شما تمام می شود، در واقع وقتی سرعت فن شما پایین میاد عملکرد کارت گرافیک شما کاهش پیدا می کند ، و فن  GPU اغلب برای تولید عملکردی کار می کند که واقعاً شما به آن نیاز ندارید.

برای کاربران NVIDIA، این ویژگی به عنوان حالت Whisper شناخته می شود و می تواند از GeForce Experience فعال شود. این ویژگی برای کاربران AMD به عنوان Radeon Chill شناخته می شود که توسط Radeon Software پیکربندی شده است.

با فعال شدن این حالت‌ها، پردازنده گرافیکی شما فقط تا حد نرخ فریم مشخصی رندر می‌شود و دما و نویز را در بازی‌های کم‌تقاضا پایین‌تر نگه می‌دارد. این حالت‌های ویژه از محدودیت‌های ساده نرخ فریم با مدیریت پردازنده گرافیکی با هدف‌های توان پایین‌تر و رد کردن شدید مرز بین حداکثر دمای ایمن و سرعت فن فراتر می‌روند ، برای بهبود عملکرد لپ تاپ خودتون می تونید به خدمات کامپیوتری شرق مراجعه کنید تلفن تماس ۰۲۱۳۳۷۹۰۰۹۵.

روش پنجم : ۵. از Frame Limiters در بازی ها استفاده کنید

برای کاهش صدای فن لپ تاپ می تونید تنظیمات ویدیویی بازی رو تغییر بدید

بسیاری از بازی های ویدئویی مدرن به شما امکان می دهند حداکثر نرخ فریم را در منوی تنظیمات نمایشگر یا گرافیک تنظیم کنید. کاهش نرخ فریم به ۳۰ فریم در ثانیه به میزان قابل توجهی میزان گرما و صدای فن را در حین بازی کاهش می دهد.

همچنین می‌توانید با روشن کردن Vsync در منوی بازی، نرخ فریم بازی را محدود کنید، که فقط نرخ فریم را به نرخ تازه‌سازی نمایشگر محدود می‌کند. اکثر نمایشگرهای لپ‌تاپ کمتر از ۶۰ هرتز نمی‌روند، بنابراین این یک نوع ساده از روش محدودیت نرخ فریم است.

روش ششم : لپ تاپ از خودتون دورتر ببرید

اگر از لپ تاپ خود به عنوان یک سیستم دسکتاپ متصل به نمایشگر خارجی استفاده می کنید، یکی از راه های موثر برای کاهش صدای فن این است که لپ تاپ را دورتر از خود دور کنید. شدت صدا تابع قانون مربع معکوس است، به این معنی که با افزایش فاصله، شدت صدا به طور چشمگیری کاهش می یابد.

به عنوان مثال، می‌توانید از یک ماوس و کیبورد بی‌سیم همراه با یک کابل نمایشگر بلند استفاده کنید و دریچه‌های تولید نویز لپ‌تاپ خود را دورتر از گوش‌های خود داشته باشید. این تعمیر ساده باعث می‌شود بدون کاهش عملکرد یا دما، نویز آن بسیار کمتر شود.

روش هفتم : از هدفون های حذف نویز استفاده کنید

اگر به هر حال از هدفون با لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از یک هدفون با کیفیت خوب، صدای فن را کاملاً از بین ببرید.حتی مدل‌های مقرون‌به‌صرفه نیز به‌طور برجسته‌ای قادر به حذف صداهای یکنواخت پرنده، مانند صدای فن هستند. این قطعاً یکی از مؤثرترین راه حل ها است، اگرچه نیاز به خرج کردن مقداری پول دارد.

اما در اخر باید اضافه کنیم لپ تاپ هایی که بیشتر از یک از کارکردشون گذشته است باید سرویس دوره ای انجام شود به این علت که سی پی یو فن گرد و غبار میگیرد و پد مخصوص سی پی یو تقریبا به علت حرارت خاصیت خودشو از دست داده است

 

منبع مقاله

 

راهنمای خرید سیستم گیمینگ

راهنمای خرید سیستم گیمینگ

 مقدمه ایی برای راهنمای خرید سیستم گیمینگ

  امروزه صنعت بازی های ویدئویی یا گیمینگ را نمی توان نادیده گرفت ، این صنعت بزرگ و سودمند ده‌ها شغل مختلف را در بر می‌گیرد و باعث استخدام هزاران نفر در سراسر جهان در این بخش شده‌است.در سال ۲۰۱۸، بازی‌های ویدئویی ۱۳۴٫۹ میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داشته‌اند و همچنین باعث سرگرمی و رقم زدن خاطرات خوب برای بسیاری از گیمر ها در سراسر جهان شده اند و همین امر و جذابیت روز افزون بازی های مختلف باعث افزایش تقاضا در حوزه بازی سازی شده است.ولی باید بدانیم که برای بازی کردن یک بازی با گرافیک خفن شما نیازمند یم سیستم یا کامپیوتر با سخت افزار خفن هم هستید پس اگر قصد دارید کامپیوتر گیمینگی تهیه کنی ، خواندن این متن بی فایده نیست.

چرا پی سی یا کامپیوتر برای گیمینگ مناسب ترین انتخاب برای گیمر هاست؟

پی سی ها اغلب قابل ارتقا هستند و شما می توانید پس از چند سال دوباره آنها را ارتقا و بروز کنید و علاوه بر این ویژگی شما می توانید به جز گیمینگ همه کار های شخصی که مرتبط با رایانه هست نیز مانند : فیلم دیدن ، گشت زدن در اینترنت ، انجام کار های شخصی و اینترنتی و … انجام دهید و مثل کنسول های بازی شما محدودیتی در این زمینه ندارید.

خلاصه ای از تاریخچه صنعت گیم

بازی‌های ویدئویی امروزه از دو منبع سرچشمه می‌گیرند، که یکی از آن‌ها ماشین‌های سکه‌ای هستند. ماشین‌هایی که به صورت نیمه مکانیکی کار کرده و با انداختن سکه در آن‌ها می‌توانستید از آن‌ها استفاده کنید. Jukebox که در سال ۱۹۴۸ به یکی از این ماشین‌های مهم و معمول تبدیل شد مثالی برای این سرچشمه است.اما قبل از آن،Pinball  را نباید از یاد ببریم. صنعت ماشین پینبال در سال ۱۹۳۲ با تولید ماشین Baffle Ball که توسط David Gottlieb به این کس وارد شده و به حدی گسترده شد.

 

پس از جنگ جهانی دوم، این ماشین وارد ژاپن شد. شرکتهایی مثل Michael Kegan آن را در این کشور گسترش دادند. این شرکت یک شرکت یهودی بود که تجارت دستگاه‌های سرگرمی سکه‌ای را جهان گسترش داد. شرکتهایی مثل Sega Enterprise نیز کار خود را با ساخت دستگاه‌های سکه‌ای شروع کردند. بازی‌های این دستگاه‌ها جزء اولین بازی‌های اکترونیکی بودند.همچنین کشورهای آمریکا، آلمان و انگلیس نیز بین سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ اولین کامپیوترهای الکترونیکی را طراحی کردند که می‌شود بعضی از مصرف‌های آن‌ها را در این برگه به حساب آورد.

اولین بازی الکترونیکی شناخته شده دستگاه Cathode-Ray Tube نام دارد که در سال ۱۹۴۸ توسط Thomas T. Goldsmith Jr. و Istle Ray Mann تهیه گردیده است. این دستگاه از vacuum tubes استفاده می‌کرد و برای شناخت و هدفگیری هدف‌ها به کار می‌رفت که در نوع خود پیشرفت بزرگی به حساب می‌رفت.برنامه‌هایی همچون Christopher Strachey و OXO نیز جزء اولین برنامه‌های سیمولاتور کامپیوتری بودند.با این حال، اولین بازی واقعی کامپیوتری در سال ۱۹۵۸ و در تکنولوژی Oscilloscope تهیه شده‌است. ویلیام هگنباتوم، این بازی را تهیه نمود و نام آن تنیس برای دو Tennis For Two بود.این بازی در لابراتوار Brookhaven National Laboratory به نمایش گذاشته شد. این بازی به صورت ۲ نفره و بسیار ساده بود. نفر اول باید یک زاویه را انتخاب کرده و با کلید انرا به سمت دیگر بیندازد و نفر دوم نیز همینکار را نجام دهد.

 

 

 

اقسام مهم سیستم گیمینگ

برد اصلی (Main Board) : این قطعه در داخل کیس قرار میگیرد و سایر قطعات بر روی آن سوار میشوند، به همین دلیل است که به آن برد اصلی یا برد مادر (مادر برد) نیز گفته میشود .

 

CPU (یا واحد پردازنده مرکزی،):  این قسمت مغز متفکر رایانه است ، این قطعه بر روی برد اصلی سوار می شود.

 

فن (Heat Sink سی پی یو) : این بخش بر روی CPU قرار میگیرد و وظیفه آن خنک کردن و کاهش گرمای سی پی یو در حین انجام کار های مختلف است.

 

RAM (یا Random Access Memory): که به آن حافظه با دسترسی تصادفی نیز گفته میشود، اطلاعات به صورت موقت و با دسترسی غیر ترتیبی در این واحد ذخیره میشوند، اطلاعات این حافظه با قطع جریان برق از بین میروند، این قطعه نیز بر روی مادر برد قرار میگیرد.

 

حافظه‌ی RAM به همراه CPU اصلی‌ترین نقش در پردازش داده‌ها را بر عهده دارند.

 

ROM (یا Read Only Memory): که از آن با عنوان حافظه فقط خواندنی نیز یاد میکنند ، این نوع حافظه فقط قابل خواندن بوده و قابل نوشتن نمیباشد و اطلاعات آن دائمی هستند.

 

کارت گرافیک : وظیفه پردازش تصویر را بر عهده دارد، این قسمت نقش مهمی در پردازش و اجرای بازی های کامپیوتری دارد .

 

مانتیور (نمایشگر) : مانیتور یا صفحه نمایش بخشی از کامپیوتر است که ویدئو و اطلاعات گرافیکی پردازش شده توسط کارت گرافیک را توسط کابل در نمایشگر نشان می‌دهد و انواع مختلفی دارد. مانیتورها شباهت زیادی به تلویزیون دارند؛ اما کاربرد نمایشگر مانیتور در این است که اطلاعات گرافیکی را با رزولوشن بالاتر در صفحه نمایش نشان می‌دهند. صفحه نمایش لپ‌تاپ‌ها عموما از نوع صفحه نمایش تخت می‌باشند.

 

انتخاب کارت گرافیک

چون کارت گرافیک مهمترین بخش برای یک سیستم گیمینگ هست پس اولین قطعه است که ما به دنبال آن می رویم و بعدا به سراغ قطعات دیگر می رویم که روش قابل قبول هم همین است ، می تونید بسته به بودجتون یکی از این کارت گرافیک ها رو انتخاب کنید :

RTX 3060 Ti

RTX 3070

RTX 3080

RX 5500XT

 

 

سی پی یو

قدم دوم انتخاب سی پو یو هست : (بسته به بودجه خود )

Ryzen 3600X

 

Intel i5 10600K CPU

 

 

خنک کننده

در این قسمت شما انتخاب های زیادی دارید و می توانید باز هم بسته به بودجه خود انتخاب کنید :

Corsair 4000D Airflow

 

Cooler Master Hyper 212 Black RGB

 

Pure Rock Slim CPU Cooler

 

مادر برد

چون سی پی یو ما amd  است پس ما دو انتخاب بیشتر نداریم یا باید b550  یا b450 را انتخاب کنیم :

Asrock B550 Phantom Gaming Motherboard

 

MSI B550 Carbon Motherboard

 

و یا استثنائا اگر قطعات بالا را نتوانستید تهیه کنید این قطعه هم مناسب است :

MSI z490 gaming edge

 

 

رم

با توجه به بودجه خود از بین ۳۲ گیگ و ۱۶ گیگ یکی ررا انتخاب کنید و حتی می توانید ۸ گیگ را هم بخرید ولی ما ۸ گیگ را پیشنهاد نم کنیم زیرا دیگر پاسخگوی گیم های حجیم امروزه نیست.

۱۶GB Corsair Vengeance RGB RAM

 

۳۲GB Corsair Vengeance RGB Pro RAM

حافظه یا ssd

شما می تونید از بین حافظه های ۵۱۲ گیگ ، ۱ ترابایت ، ۲ ترابایت یکی را انتخاب کنید که صد الته پیشنهاد ما ۲ ترا هست زیرا بازی ها روز به روز حجیم تر و سنگین تر می شوند و بهتر است که حافظه زیادی را داشته باشید تا هم بازی های زیادی را ذخیره سازی کنید و هم اطلاعات شخصی خود را.

Corsair PCIE 4 SSD

 

Crucial p2 SSD

 

منبع تغذیه یا پاور

Corsair CX750 PSU

 

Rm850 Power Supply

 

پوسته کیس

این بخش بیشتر شخصی است و شما فقط باید توجه داشته باشید که سایز پوسته کیس انتخابیتون به سایز قطعات بخوره و مهم تر از همه اینکه باید سایز پوسته انخابی حتما حتما حتما مناسب سایز مادر بردتون باشه!!!

و پیشنهاد ما :

MSI MAG Forge 100R

مانیتور

این سخت افزار به علاوه موس و کیبورد توضیحات خاصی ندارند و بیشتر سلیقه ای و شخصی هستند فقط توجه داشته باشید ، مانیتوری با رزولوشن بالا انتخاب کنید و موس و کیبورد را هم جوری انتخاب کنید که هنگام کار باهشون راحت باشید و پیشنهاد می کنیم که موس و کیبورد و مانیتوری انتخاب کنید که مخصوص گیمینگ باشند تا بهترین تجربه را از گیم خود داشته باشید.

 

توجهات

  1. تمام قطعات گفته شده با هم همخوانی دارند و شما با خیال راحت می توانید با توجه به بودجه خود از میان آن ها انتخاب کنید و یک سیستم قدرتمند را ببندید.

 

  1. تمام قطعات قابل ارتقاء هستند و شما در آینده در هر مرحله ای می توانید آنها را ار تقاء و بروز رسانی کنید.

 

 

  1. متاسفانه با توجه به نوسانات ارزی کشور ممکن است بستن سیستم گیمینگ خوب با توجه به توضیحات بالا بسیار هزینه داشته باشد پس پیش از خرید هر قطعه ای در مورد قیمت آن تحقیقات لازم را به عمل بیاورید.

 

خدمات نرم افزاری و سخت افزاری

خدمات نرم افزاری و سخت افزاری

راهنمای خدمات نرم افزاری

ما انسان‌ها در زندگی روزمره خود به طور میانگین بین ۵ تا ۶ ساعت از گوشی موبایل استفاده میکنیم. اگر کارتان طوری باشد که با کامپیوتر هم درگیر باشید احتمالا این عدد بیشتر از ۱۰ یا ۱۲ ساعت خواهد شد. پس عقلانی است برای استفاده بهتر از تکنولوژی نکاتی را درمورد استفاده درست خدمات سخت افزاری و خدمات نرم افزاری بدانیم و آن ها را رعایت کنیم تا طول عمر دستگاه های خود را افزایش داده و از هزینه های بیهوده جلوگیری کنیم.

نکات طلایی که باید درباره سخت افزار لپتاپ و کامپیوتر خود بدانید

افزایش طول عمر باتری لپ تاپ 

خیلی از افراد به اشتباه در هنگام انجام کارهای سنگین مثل بازی کردن یا کارهای گرافیکی از باتری لپتاپ کار میکشند، این موضوع به کل اشتباه است زیرا به صورت استاندارد باتری لپتاپ برای انجام امور عادی مثل وبگردی، تماشای فیلم یا مطالعه درست شده است و باید برای انجام کارهای سنگین از برق استفاده شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی حالتی در لپتاپ ها وجود دارد که میتوان بین باتری و آداپتور شارژ دستگاه‌ها سوییچ کرد.

مهندسی کردن ممنوع!

دوستان لطفا در هنگام رخ دادن اتفاقی برای کامپیوترتان سرخود کاری انجام ندهید، مواردی مختلف برای لپتاپ یا کیس‌های خانگی پیش می‌آید که میتوان با یک هزینه ناچیز و مناسب آنرا رفع کرد اما متاسفانه افراد خودشان دست به آچار میشوند و بعد از ناتوانی در انجام آن، مراجعه به مراکز خدمات کامپیوتری میکنند. در بیشتر مواقع هم کاری که نباید را کرده اند و آن هزینه ناچیز به هزینه‌های بالا و ناخوشایند تبدیل خواهد شد. یکی از معتبرترین مراکز خدمات کامپیوتری در شرق تهران “مرکز کامپیوتر شرق” است که متخصصانی حرفه‌ای در حوزه سخت افزار و نرم افزار دارد و برای خدمت‌رسانی به شما در کلیه مناطق تهران حاضر است.

مراقب تغییرات آب و هوایی باشید

ساختار کلی لپتاپ به وضعیت محیط کار شما عادت میکند و خود را با آن دما سازگار میکند، پس اگر شخصی هستید که زیاد جابه جا میشوید و در فضاهای مختلف از لپتاپ استفاده میکنید، بهتر است با تغییر مکان، کمی به لپتاپ مهلت دهید تا دمای محیط را به خود بگیرد و بعد آن را روشن کنید. جابه جایی لپتاپ در حین کار بین محیط‌ هایی با دمای مختلف به هیچ وجه مناسب نیست.

چای خود را روی لپتاپ نریزید!

یکی از مهم ترین موارد که افراد سربه هوا مرتکب آن میشوند، حفاظت از لپتاپ در برابر مایعات است، شاید نکته پیش پافتاده ای باشد اما به شدت مهم است. مراقب باشید آب، چای و قهوه به هیچ وجه روی سطح لپتاپ یا منافذ آن نریزد زیرا میتواند در هنگام روشن بودن لپتاپ آسیب های جدی و یا حتی غیرقابل جبران به همراه داشته باشد. برای پیشگیری سعی کنید هنگامی که پشت میز کار لپتاپ هستید، چیزی میل نکنید.

سرویس‌های دوره ای واجب‌اند

تصوری غلط در ذهن افراد وجود دارد که تا وقتی یک لپتاپ کار میکند و مشکلی پیدا نکرده، پس سالم است و نیاز به رسیدگی و سرویس ندارد. اما این موضوع کاملا از پایه و اساس غلط است. همان طور که شما وسیله نقلیه خود را به صورت دوره ای برای تعویض روغن و فیلتر به تعمیرکار میسپارید، برای لپتاپ تان هم باید این کار را انجام دهید. در بازه های ۶ ماهه و حتی برای لپتاپ های پرکار کمتر از آن، به یک متخصص کامپیوتر مراجعه کرده و سیستم را به آن بسپارید تا نظافت قطعات، سیستم خنک کننده و اتصالات داخلی را بررسی و در صورت نیاز تعویض و سرویس آن ها را انجام دهد.

احتمالا برایتان پیش آمده بعد از مدتی که یک لپتاپ خرید میکنید احساس میکنید سیستم شما آن سرعت و عملکرد اولیه خود را ندارد، این موضوع به همین رسیدگی بستگی دارد و اگر آن را به یک متخصص بسپارید، بهبود عملکرد را به چشم دیده و حس برگشت به روز اول سیستم را خواهید شد. این کار در دراز مدت، طول عمر دستگاه را بالا برده و خروجی کاری که مورد توقع شما از سیستم است را بوجود می‌آورد.

حمل و نقل درست لپتاپ

کیفی که برای لپتاپ خود انتخاب میکنید مهم است، نباید فضای کیف طوری باشد که در آن تکان خوردن و جابه جایی زیاد احساس شود، این موضوع میتواند آسیب های مختلفی به لپتاپ وارد کند. به هیچ وجه لپتاپ روشن، استند بای و داغ را درون کیف قرار ندهید، زیرا فضای بسته کیف و جابه جایی های مختلف به سخت افزار لپتاپ آسیب خواهد زد.

تنفس صحیح لپتاپ

خیلی از نوجوان ها یا افراد کم تجربه علاقه زیادی به استفاده از لپتاپ در حالت های راحت مثل دراز کش یا لم داده دارند، متاسفانه این حالت ها برای فیزیک بدن انسان ضررهای زیادی دارد و البته برای لپتاپ، چرا که وقتی مسیر ورودی و خروجی های هوا در لپتاپ باز نباشد لپتاپ آسیب پذیرتر خواهد شد. به درستی کار نمیکند و سریعا داغ میشود، در طول دراز مدت ممکن است باعث از کار افتادن یا حتی سوختن قطعات داخلی (فن، سی پی یو و…) شود.

نکات طلایی که باید درباره نرم افزار لپتاپ و موبایل خود بدانید

چه نرم افزارهایی رو نصب کنیم ؟

اگر در یک جمله مختصر و مفید بگویم “هر چیزی که واقعا به کارتان می‌آید”

اولین نکته مهم در نصب اپلیکیشن ها روی موبایل یا لپتاپ، منابع آن هاست. به هیچ وجه از هر منبع یا سایتی که لینک دانلود در آن قرار داده شده و به آن اعتماد ندارید، فایلی را دانلود نکنید. فقط از سایت های معتبر و سرشناس که امتحان خود را پس داده اند استفاده کنید. اگر نظر من را میخواهید که به هیچ وجه سایتی غیر از منبع اصلی خود برنامه قابل اعتماد نیست! بهترین منابع برای دانلود اپلیکیشن های موبایل “google play در اندروید” و “app store در اپل” هستند. همچنین برای دانلود نرم افزار های کامپیوتری مختلف مثل ویندوز و غیره، به سایت های سازنده آن برنامه ها مراجعه کنید. مثلا بهترین منبع برای دانلود ویندوز اورجینال سایت خود مایکروسافت است.

نصب آنتی ویروس مناسب

یکی از نکات مهم برای حفظ امنیت دستگاه شما، آنتی ویروس است. مخصوصا اگر فردی هستید که فایلهای مهم و ارزشمند خود را روی سیستم نگهداری میکنید، این امر واجب است. امروزه شرکت های مختلفی آنتی ویروس انتشار میدهند که برای کارکرد واقعی آن ها، لازم است لایسنس خریداری کنید تا عملکرد واقعی داشته باشند. با مراجعه به مراکز خدمات کامپیوتری معتبر لایسنس معتبر آنتی ویروس تهیه کرده و امنیت فایلهای سیستم خود را تأمین کنید.

حتما برای شما هم پیش آمده که خواستید ویندوز لپتاپ خود را تعویض کنید، سخت افزار آن را ارتقا دهید، سرویس دوره‌ای انجام دهید و یا نیاز به یک مشاوره‌ی تخصصی برای خرید کامپیوتر داشتید اما نمیدانستید کدام مجموعه میتواند این کمک را به شما بکند.

مرکز کامپیوتر شرق عددی بیش از ۲۰ سال را در حوزه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر گذرانده و میتواند انتخابی مناسب برای خدمت رسانی به شما در مناطق کلی شهر

تهران باشد. فقط کافی است با مراجعه به وبسایت www.tomnet.ir از آنها درخواست کنید تا در عرض چند ساعت خودشان را به شما رسانده و امور شما را رفع کنند.

 

 

Ram  در مقابل SSD

Ram در مقابل SSD

RAM در مقابل   SSD  بهترین گزینه برای ارتقا کامپیوتر و یا لپتاپ شما کدام است ؟

Ram در مقابل SSD

Ram در مقابل SSD

اگر می خواهید  سرعت و عملکرد کامپیوتر خود را افزایش دهید، افزودن رم یا یک SSD جدید بسیار تاثیر گذار است. هر یک از این گزینه‌ها می‌تواند مزایایی را ارائه دهد و می‌تواند باعث شود که یک کامپیوتر با سرعت بیشتری کار کند .

یکی از مسائلی که افراد هنگام انتخاب این ارتقاء ها با آن مواجه می شوند این است که تا حدودی مشابه هستند. RAM یک نوع حافظه است و   SSD هم  یک نوع حافظه است. به همین دلیل، ممکن است برای ارتقا دچار مشکل در تصمیم گیری شوید

Ram  چیست :

RAM مخفف حافظه دسترسی تصادفی است. که به طور قابل توجهی سریعتر از SSD است و بنابراین برای هر نوع داده ای که کامپیوتر نیاز به دسترسی سریع به آنها دارد استفاده می شود. RAM توسط برنامه ها در حال اجرا استفاده می شود.

نقطه ضعف RAM این است که هر چیزی که ذخیره می کند با خاموش کردن کامپیوتر از بین می رود. بنابراین فقط برای ذخیره سازی موقت مناسب است.

SSD چیست؟

SSD مخفف درایو حالت جامد است. SSD نوعی هارد دیسک است و برای ذخیره سازی دائمی استفاده می شود. جایی است که سیستم عامل و برنامه های شما نصب می شود.. اگر فضای ذخیره سازی کامپیوتر شما کم است، این هارد دیسک است که تمام شده است نه رم.

نقطه ضعف SSD این است که به طور قابل توجهی کندتر از RAM استSSD  ها سریعتر از هارد دیسک های سنتی هستند، اما برای داده هایی که نیاز به دسترسی فوری دارند، به اندازه کافی سریع نیست.

Ram  در مقابلSSD  کدام یک برای شما مناسب است؟

Ram در مقابل SSD

اگر رم کامپیوتر شما به اندازه کافی سریع نیست، Ram و SSD هر دو راه حل بالقوه هستند. انتخاب مناسب برای کامپیوتر شخصی شما در درجه اول به مشخصات آن بستگی دارد.

رم معمولاً گزینه بهتری است. مقدار RAM در یک کامپیوتر تأثیر کلی بیشتری بر سرعت اجرا دارد. اما استثناهایی وجود دارد.

اگر کامپیوتر شما قبلاً مقدار زیادی رم دارد، افزودن مقدار بیشتری تأثیر چندانی نخواهد داشت. ۸ گیگابایت رم برای اکثر اهداف کافی است و داشتن بیش از ۱۶ گیگابایت معمولاً غیر ضروری است و بستگی به مدل Cpu  شما دارد چون در حالت کلی Ram  و Cpu  باید هم طراز باشند

چگونه RAM اضافه شده باعث بهبود عملکرد کامپیوتر  می شود؟

افزودن رم کامپیوتر با افزایش مقدار حافظه ای که برنامه ها می توانند در حین اجرا به آن دسترسی داشته باشند، عملکرد را بهبود می بخشد. اگر رایانه شما رم کافی ندارد، وقتی سعی می کنید چندین برنامه را همزمان اجرا کنید، مشکل برجسته می شود.

افزودن رم به کامپیوتر می تواند از این اتفاق جلوگیری کند و به شما این امکان را می دهد که هر تعداد برنامه را که می خواهید به طور همزمان اجرا کنید بدون اینکه بر عملکرد تأثیر بگذارد.

چگونه یک SSD عملکرد رایانه شخصی را بهبود می بخشد؟

Ram در مقابل SSD

یک SSD به شما اجازه نمی دهد تا برنامه های بیشتری را به طور همزمان اجرا کنید. با این حال، عملکرد را از راه های دیگر افزایش می دهد.

بهبود زمان بوت

اگر یک هارد دیسک را با یک SSD جایگزین کنید، تفاوت در زمان بوت بلافاصله قابل مشاهده است. قبل از راه اندازی، کامپیوتر باید سیستم عامل و فایل های مختلف سیستم را بارگیری کند. با ذخیره این فایل ها بر روی یک SSD، این امکان وجود دارد که کامپیوتر در کمتر از ده ثانیه بوت شود.

بازی ها را سریعتر بارگیری کنید

اگر کامپیوتر شما به دلیل رم ناکافی نمی تواند بازی ها را به درستی اجرا کند، اضافه کردن یک SSD تغییری در آن ایجاد نمی کند. اما یک SSD برای بازی مفید است. به دلیل سرعت خواندن بیشتر، نقشه ها و صحنه های برش هر دو به طور قابل توجهی سریعتر بارگذاری می شوند.

آیا باید رم بیشتر بخرید یا رم سریعتر؟

اگر می‌خواهید رم اضافه کنید، مهم است بدانید که تفاوت زیادی بین اضافه کردن رم به کامپیوتر و جایگزینی آنچه که قبلاً وجود دارد با رم سریع‌تر وجود دارد.

اگر انتخابی بین خرید رم بیشتر یا رم سریعتر دارید، همیشه باید اولی را انتخاب کنید. سرعت RAM را فقط باید پس از به حداکثر رساندن مقدار RAM در نظر گرفت.

SSD در مقابل RAM  انتخاب مناسب برای شما به رایانه شما بستگی دارد

هر دو رم و SSD بهبود قابل توجه به سیستم شما می دهد . گزینه مناسب برای شما بستگی به این دارد که کامپیوتر  فعلی شما چه کمبودی دارد

رم معمولاً گزینه بهتری است. زیرا می تواند هم نوع برنامه هایی را که می توانید اجرا کنید و هم تعداد آنها را که می توانید همزمان اجرا کنید افزایش دهد. اما این تنها زمانی منطقی است که کامپیوتر شما در حال حاضر رم کتری داشته باشد.

اگر در حال حاضر مقدار قابل قبولی رم دارید ، اضافه کردن بیشتر تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. به جای آن  باید یک SSD در نظر گرفته شود زیرا مزایای اضافی مانند زمان راه‌اندازی سریع‌تر را ارائه می‌دهد.