PC Sleeper چیست؟ چگونه یکی را می سازید؟

PC Sleeper چیست؟ چگونه یکی را می سازید؟

بروز رسانی کیس های قدیمی در خدمات کامپیوتری شرق

آیا باید یک رایانه شخصی خوابیده بسازید؟

با خدمات کامپیوتری شرق همراه باشید : مگر اینکه شما این را به عنوان یک پروژه حیوان خانگی دنبال کنید و تجربه زیادی در ساخت رایانه شخصی داشته باشید، به شما توصیه می کنیم که دور بمانید و این کار را انجام ندهید. بیشتر از آنچه فکر می کنید ممکن است اشتباه پیش برود، به خصوص اگر ابزارهای سنگین تری مانند Dremel نیاز به درگیر شدن در فرآیند ساخت داشته باشند. به علاوه، ممکن است ارزش وقت گذاشتن یا حتی هزینه را نداشته باشد – بهتر است یک کیس با جریان هوای مناسب بخرید و رایانه شخصی خود را در آنجا بسازید.

اگر تجربه دارید و می خواهید این کار را انجام دهید، به هر طریقی ادامه دهید. فقط هشدار داده شود که سفر پیش رو بسیار طولانی تر از آن چیزی است که در ابتدا ممکن است به نظر برسد.

رایانه های شخصی Sleeper: بهترین ایده برای یک تازه کار نیست

اگر می‌توانید یکی از آن‌ها را انجام دهید، یک رایانه شخصی خوابیده یک پروژه جالب برای نشان دادن به دوستان و خانواده یا اشتراک‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی است. ناگفته نماند که یک کامپیوتر قابل اعتماد نیز خواهد بود (البته به شرطی که سیستم خنک کننده را کنترل کنید). با این حال، این یک فرآیند برای افراد ضعیف نیست.

اگر می‌خواهید این پروژه را انجام دهید، بخوانید، بدانید در حال انجام چه کاری هستید و بسیار مراقب باشید. بالاتر از همه، موفق باشید!

رایانه های شخصی بازی نه تنها به دلیل قدرت محض خود بلکه به دلیل زیبایی منحصر به فرد خود شناخته می شوند. این روزها فروش کیس‌های کامپیوتری با دریچه‌های باز و چراغ‌های RGB، حتی در بخش‌های مقرون به صرفه، امری عادی است. این یک اصل اساسی این روزها است که کاملاً در تضاد با زیبایی شناسی رایانه های شخصی قدیمی است. به هر حال، می توانید بگویید که ما از آن جعبه های سفید یا بژ خسته کننده فاصله گرفته ایم.

به جز، اگر دقیقاً همان چیزی باشد که شما می خواهید چه؟

اصطلاحی برای آن وجود دارد و به آن «کامپیوتر خوابیده» می گویند. چیست، و چگونه می خواهید یکی را بسازید؟

PC Sleeper چیست؟

 

تفاوت های سی پی یو های اینتل سری E و سری P

تفاوت های سی پی یو های اینتل سری E و سری P

 

 

معرفی سی پی یو های اینتل

چرا سی پی یو های اینتل ؟ !! هسته‌های CPU کامپیوتر شما در طول سال‌ها با سرعت ثابتی تکامل یافته‌اند. ما ابتدا پردازنده‌های تک هسته‌ای داشتیم، اما به سرعت به چند رشته‌ای تبدیل شد و از آنجا به تنظیمات چند هسته‌ای تبدیل شد که با طراحی‌های دو هسته‌ای شروع شد و سپس به چهار هسته، هشت هسته‌ای و موارد دیگر راه‌اندازی شد.پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل ما را با یک پیچ غیرمنتظره و در عین حال خوشایند مواجه کردند: دو نوع هسته مختلف در یک بسته CPU: E-Cores و P-Cores.

چرا CPU های اینتل اکنون با هسته های مختلف عرضه می شوند؟

 

خدمات نرم افزاری و سخت افزاری

خدمات نرم افزاری و سخت افزاری

راهنمای خدمات نرم افزاری

ما انسان‌ها در زندگی روزمره خود به طور میانگین بین ۵ تا ۶ ساعت از گوشی موبایل استفاده میکنیم. اگر کارتان طوری باشد که با کامپیوتر هم درگیر باشید احتمالا این عدد بیشتر از ۱۰ یا ۱۲ ساعت خواهد شد. پس عقلانی است برای استفاده بهتر از تکنولوژی نکاتی را درمورد استفاده درست خدمات سخت افزاری و خدمات نرم افزاری بدانیم و آن ها را رعایت کنیم تا طول عمر دستگاه های خود را افزایش داده و از هزینه های بیهوده جلوگیری کنیم.

نکات طلایی که باید درباره سخت افزار لپتاپ و کامپیوتر خود بدانید

افزایش طول عمر باتری لپ تاپ 

خیلی از افراد به اشتباه در هنگام انجام کارهای سنگین مثل بازی کردن یا کارهای گرافیکی از باتری لپتاپ کار میکشند، این موضوع به کل اشتباه است زیرا به صورت استاندارد باتری لپتاپ برای انجام امور عادی مثل وبگردی، تماشای فیلم یا مطالعه درست شده است و باید برای انجام کارهای سنگین از برق استفاده شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی حالتی در لپتاپ ها وجود دارد که میتوان بین باتری و آداپتور شارژ دستگاه‌ها سوییچ کرد.

مهندسی کردن ممنوع!

دوستان لطفا در هنگام رخ دادن اتفاقی برای کامپیوترتان سرخود کاری انجام ندهید، مواردی مختلف برای لپتاپ یا کیس‌های خانگی پیش می‌آید که میتوان با یک هزینه ناچیز و مناسب آنرا رفع کرد اما متاسفانه افراد خودشان دست به آچار میشوند و بعد از ناتوانی در انجام آن، مراجعه به مراکز خدمات کامپیوتری میکنند. در بیشتر مواقع هم کاری که نباید را کرده اند و آن هزینه ناچیز به هزینه‌های بالا و ناخوشایند تبدیل خواهد شد. یکی از معتبرترین مراکز خدمات کامپیوتری در شرق تهران “مرکز کامپیوتر شرق” است که متخصصانی حرفه‌ای در حوزه سخت افزار و نرم افزار دارد و برای خدمت‌رسانی به شما در کلیه مناطق تهران حاضر است.

مراقب تغییرات آب و هوایی باشید

ساختار کلی لپتاپ به وضعیت محیط کار شما عادت میکند و خود را با آن دما سازگار میکند، پس اگر شخصی هستید که زیاد جابه جا میشوید و در فضاهای مختلف از لپتاپ استفاده میکنید، بهتر است با تغییر مکان، کمی به لپتاپ مهلت دهید تا دمای محیط را به خود بگیرد و بعد آن را روشن کنید. جابه جایی لپتاپ در حین کار بین محیط‌ هایی با دمای مختلف به هیچ وجه مناسب نیست.

چای خود را روی لپتاپ نریزید!

یکی از مهم ترین موارد که افراد سربه هوا مرتکب آن میشوند، حفاظت از لپتاپ در برابر مایعات است، شاید نکته پیش پافتاده ای باشد اما به شدت مهم است. مراقب باشید آب، چای و قهوه به هیچ وجه روی سطح لپتاپ یا منافذ آن نریزد زیرا میتواند در هنگام روشن بودن لپتاپ آسیب های جدی و یا حتی غیرقابل جبران به همراه داشته باشد. برای پیشگیری سعی کنید هنگامی که پشت میز کار لپتاپ هستید، چیزی میل نکنید.

سرویس‌های دوره ای واجب‌اند

تصوری غلط در ذهن افراد وجود دارد که تا وقتی یک لپتاپ کار میکند و مشکلی پیدا نکرده، پس سالم است و نیاز به رسیدگی و سرویس ندارد. اما این موضوع کاملا از پایه و اساس غلط است. همان طور که شما وسیله نقلیه خود را به صورت دوره ای برای تعویض روغن و فیلتر به تعمیرکار میسپارید، برای لپتاپ تان هم باید این کار را انجام دهید. در بازه های ۶ ماهه و حتی برای لپتاپ های پرکار کمتر از آن، به یک متخصص کامپیوتر مراجعه کرده و سیستم را به آن بسپارید تا نظافت قطعات، سیستم خنک کننده و اتصالات داخلی را بررسی و در صورت نیاز تعویض و سرویس آن ها را انجام دهد.

احتمالا برایتان پیش آمده بعد از مدتی که یک لپتاپ خرید میکنید احساس میکنید سیستم شما آن سرعت و عملکرد اولیه خود را ندارد، این موضوع به همین رسیدگی بستگی دارد و اگر آن را به یک متخصص بسپارید، بهبود عملکرد را به چشم دیده و حس برگشت به روز اول سیستم را خواهید شد. این کار در دراز مدت، طول عمر دستگاه را بالا برده و خروجی کاری که مورد توقع شما از سیستم است را بوجود می‌آورد.

حمل و نقل درست لپتاپ

کیفی که برای لپتاپ خود انتخاب میکنید مهم است، نباید فضای کیف طوری باشد که در آن تکان خوردن و جابه جایی زیاد احساس شود، این موضوع میتواند آسیب های مختلفی به لپتاپ وارد کند. به هیچ وجه لپتاپ روشن، استند بای و داغ را درون کیف قرار ندهید، زیرا فضای بسته کیف و جابه جایی های مختلف به سخت افزار لپتاپ آسیب خواهد زد.

تنفس صحیح لپتاپ

خیلی از نوجوان ها یا افراد کم تجربه علاقه زیادی به استفاده از لپتاپ در حالت های راحت مثل دراز کش یا لم داده دارند، متاسفانه این حالت ها برای فیزیک بدن انسان ضررهای زیادی دارد و البته برای لپتاپ، چرا که وقتی مسیر ورودی و خروجی های هوا در لپتاپ باز نباشد لپتاپ آسیب پذیرتر خواهد شد. به درستی کار نمیکند و سریعا داغ میشود، در طول دراز مدت ممکن است باعث از کار افتادن یا حتی سوختن قطعات داخلی (فن، سی پی یو و…) شود.

نکات طلایی که باید درباره نرم افزار لپتاپ و موبایل خود بدانید

چه نرم افزارهایی رو نصب کنیم ؟

اگر در یک جمله مختصر و مفید بگویم “هر چیزی که واقعا به کارتان می‌آید”

اولین نکته مهم در نصب اپلیکیشن ها روی موبایل یا لپتاپ، منابع آن هاست. به هیچ وجه از هر منبع یا سایتی که لینک دانلود در آن قرار داده شده و به آن اعتماد ندارید، فایلی را دانلود نکنید. فقط از سایت های معتبر و سرشناس که امتحان خود را پس داده اند استفاده کنید. اگر نظر من را میخواهید که به هیچ وجه سایتی غیر از منبع اصلی خود برنامه قابل اعتماد نیست! بهترین منابع برای دانلود اپلیکیشن های موبایل “google play در اندروید” و “app store در اپل” هستند. همچنین برای دانلود نرم افزار های کامپیوتری مختلف مثل ویندوز و غیره، به سایت های سازنده آن برنامه ها مراجعه کنید. مثلا بهترین منبع برای دانلود ویندوز اورجینال سایت خود مایکروسافت است.

نصب آنتی ویروس مناسب

یکی از نکات مهم برای حفظ امنیت دستگاه شما، آنتی ویروس است. مخصوصا اگر فردی هستید که فایلهای مهم و ارزشمند خود را روی سیستم نگهداری میکنید، این امر واجب است. امروزه شرکت های مختلفی آنتی ویروس انتشار میدهند که برای کارکرد واقعی آن ها، لازم است لایسنس خریداری کنید تا عملکرد واقعی داشته باشند. با مراجعه به مراکز خدمات کامپیوتری معتبر لایسنس معتبر آنتی ویروس تهیه کرده و امنیت فایلهای سیستم خود را تأمین کنید.

حتما برای شما هم پیش آمده که خواستید ویندوز لپتاپ خود را تعویض کنید، سخت افزار آن را ارتقا دهید، سرویس دوره‌ای انجام دهید و یا نیاز به یک مشاوره‌ی تخصصی برای خرید کامپیوتر داشتید اما نمیدانستید کدام مجموعه میتواند این کمک را به شما بکند.

مرکز کامپیوتر شرق عددی بیش از ۲۰ سال را در حوزه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر گذرانده و میتواند انتخابی مناسب برای خدمت رسانی به شما در مناطق کلی شهر

تهران باشد. فقط کافی است با مراجعه به وبسایت www.tomnet.ir از آنها درخواست کنید تا در عرض چند ساعت خودشان را به شما رسانده و امور شما را رفع کنند.

 

 

سخت افزار و نرم افزار لپ تاپ چیست؟

سخت افزار و نرم افزار لپ تاپ چیست؟

سخت افزار و نرم افزار لپ تاپ چیست؟

خدمات نرم افزار

سخت افزار همه تجهیزات قابل لمس کامپیوتر / لپتاپ است ، مانند بدنه لپ تاپ شما ، دیسک سخت ، صفحه کلید و صفحه لمسی(تاچ پد) برای اشاره به آنها و کلیک بر روی موارد روی صفحه.

خدمات نرم افزار

این نرم افزار است رابط بین شما و سخت افزار است و کمک می کند تا کارهایی را انجام دهید ، مانند نوشتن اسناد با Microsoft Word یا انجام بازی سخت افزار را مانند مجموعه تلویزیونی خود بدانید و این نرم افزار را مانند برنامه هایی که در آن تماشا می کنید تصور کنید.

خدمات نرم افزار

سخت افزار لپتاپ شما از بخش های زیر تشکیل شده

واحد پردازش مرکزی (CPU)

خدمات نرم افزار : تراشه نیمه رسانای بسیار کوچک و بسیار پیشرفته (مدار مجتمع) است که به عنوان مغز دستگاه شما عمل می کند. پردازنده در لپ تاپ شما بهمراه مهره ها و پیچهای به مین برد متصل شده است

مانیتور یا صفحه نمایش

که تصاویر و برنامه های شما را روی صفحه نمایش می دهد. امروزه ، برخی از لپ تاپ ها از صفحه نمایش لمسی مانیتور استفاده می کنند که به شما امکان می دهد با استفاده از انگشت خود روی صفحه نمایش ورودی کامپیوتر را تأمین کنید.

صفحه کلید و تاچ پد

علاوه بر تایپ کلمات و اعداد ، می توانید با استفاده از صفحه کلید دستوراتی مانند انتخاب متن یا اشیا، ، کپی و جایگذاری را به رایانه بدهید.

همچنین می توانید برای انتخاب متن یا شی ، نوک انگشت خود را بکشید و بکشید تا عملی روی آن انجام شود (مانند حذف پرونده یا پررنگ بودن یک خط متن). شما همچنین می توانید یک ماوس بی سیم فیزیکی را به لپ تاپ خود متصل کنید. فرستنده کوچکی که در پورت USB لپ تاپ قرار می دهید ، ورودی ماوس را قادر می سازد.صفحه لمسی (تاچ پد) ، که از آن برای کنترل اشاره گر استفاده می کنید ، شما با استفاده از یک دستگاه اشاره گر داخلی که ممکن است به صورت صفحه لمسی یا یک دکمه کوچک باشد ، نشانگر لپ تاپ خود را بر روی صفحه حرکت می دهید. نوک انگشت خود را به اطراف صفحه لمسی بکشید. این یک اشاره گر را به اطراف صفحه منتقل می کند. به عنوان مثال این نشانگر را روی یک دکمه روی صفحه یا نام منو قرار می دهید ، و سپس روی سمت چپ یا سمت چپ صفحه لمسی خود که باعث عملکرد می شود کلیک کنید.

وب کم – بلندگو – اسپیکر

 خدمات نرم افزار

وب کم و بلندگوها و احتمالاً میکروفون احتمالاً در لپ تاپ شما تعبیه شده اند. وب کم به شما امکان می دهد تصاویر ویدئویی را که می توانید در طول تماس های تلفنی ویدئویی و جلسات پیام فوری به اشتراک بگذارید ، تولید کنید. بلندگوها صداها را پخش می کنند و میکروفون داخلی به شما امکان ضبط فایل های صوتی را می دهد.

پورت های ورودی

پورت USB برای اتصال لوازم جانبی ، مانند پرینتر یا اسکنر. لپ تاپ شما دارای اسلات هایی است که در آن لوازم جانبی مختلف (سخت افزار اضافی) را وصل می کنید. به نوع پورتی که بیشتر اوقات استفاده خواهید کرد ، پورت USB نامیده می شود. این یک اسلات کوچک است که برای متصل کردن فلش و یا هارد دیسک اکسترنال استفاده می کنید .

خدمات نرم افزار

  • نرم افزار که شامل سیستم عامل و برنامه های بر روی هارد لپ تاپ شما نصب شده است ، که در پوشش لپ تاپ قرار دارد. در اینجا چند نکته در مورد نرم افزار آورده شده است:
  • شما برای انجام کار ، اجرای برنامه های سرگرمی و مرور اینترنت از نرم افزار استفاده می کنید. برخی از برنامه ها از قبل روی لپ تاپ شما نصب شده اند . می توانید برنامه های دیگر را به دلخواه خریداری و نصب کنید. بر روی کامپیوتر و یا لپتاپ ها باید یک سیستم عامل نصب کنند زیرا یک سیستم عامل همه برنامه های دیگر را اجرا می کند. همچنین ، برخی از برنامه ها در سیستم عامل شما گنجانده شده اند – مانند WordPad ، یک برنامه ساده پردازش کلمه. اما شما به نرم افزار از پیش نصب شده محدود نمی شوید.
  • به عنوان مثال ، شما می توانید Skype  را در اینترنت جست و جو کنید و خودتان آن را روی لپ تاپ خود نصب کنید.
  • می توانید برنامه هایی را که دیگر نیازی به آنها ندارید حذف کنید. حذف نصب برنامه های ناخواسته به آزاد شدن فضای لپ تاپ کمک می کند ، که به عملکرد بهتر آن کمک می کند.
CPU Cache  چیست ؟

CPU Cache چیست ؟

 CPU Cache  چیست؟

 Cache  L1 ، L2 و  L3 چیست؟

 CPU Cache  چیست؟

در سال های اخیر پردازنده های کامپیوتری بسیار پیشرفت کرده اند. ترانزیستورها هر ساله کوچکتر می شوند ، وقتی صحبت از پردازنده می شود ، فقط ترانزیستورها و فرکانس ها نیستند بلکه حافظه پنهان نیز در نظر گرفته می شوند.

ممکن است هنگام بحث در مورد پردازنده های مرکزی (Cpu) ، در مورد حافظه نهان شنیده باشید. با این حال ، ما به مدل و شماره حافظه نهان پردازنده توجه کافی نشان نمی دهیم .

بنابراین ، حافظه پنهان پردازنده دقیقاً چقدر مهم است و چگونه کار می کند؟

حافظه نهان پردازنده چیست؟

به زبان ساده ، حافظه پنهان پردازنده یک نوع حافظه بسیار سریع است. در ابتدا سرعت پردازنده و سرعت حافظه کم بود. با این حال ، در طول دهه ۱۹۸۰ ، سرعت پردازنده شروع به افزایش کرد. حافظه سیستم در آن زمان (RAM) نمی توانست با افزایش سرعت پردازنده کنار بیاید یا مطابقت داشته باشد ، بنابراین نوع جدیدی از حافظه فوق سریع تولید شد به نام حافظه نهان پردازنده

پس بنابراین کامپیوتر شما دارای چندین نوع حافظه در داخل خود است.

  • حافظه اصلی مانند دیسک سخت یا SSD وجود دارد که قسمت عمده ای از داده ها را ذخیره می کند – سیستم عامل و برنامه ها.
  • در مرحله بعدی ، حافظه دسترسی تصادفی داریم که معمولاً با نام RAM شناخته می شود. Ram سریعتر از حافظه اصلی است اما فقط یک ذخیره سازی کوتاه مدت است. کامپیوتر و برنامه های موجود در آن از حافظه RAM برای ذخیره داده هایی که به طور مکرر قابل دسترسی هستند ، استفاده می کنند و به شما کمک می کنند عملکردها در رایانه شما خوب و سریع انجام شود.
  • در آخر ، پردازنده حتی دارای واحد حافظه سریعتری در درون خود است که به عنوان حافظه پنهان CPU شناخته می شود.

حافظه کامپیوتر براساس سرعت عملیاتی خود دارای یک سلسله مراتب است. حافظه نهان پردازنده در بالای این سلسله مراتب قرار دارد ، که سریع ترین نوع حافظه است . همچنین نزدیکترین قسمت به پردازش مرکزی است که در واقع بخشی از CPU است.

CPU Cache چگونه کار می کند؟

برنامه ها در کامپیوتر شما به عنوان مجموعه ای از دستورالعمل ها طراحی شده اند که پردازنده مرکزی آنها را تفسیر و اجرا می کند. هنگام اجرای یک برنامه ، دستورالعمل ها از حافظه اصلی (هارد دیسک شما) به CPU راه می یابند. اینجاست که سلسله مراتب حافظه وارد عمل می شود.

داده ها ابتدا در RAM بارگیری می شوند و سپس به CPU ارسال می شوند. این روزها پردازنده ها قادر به انجام دستورات عظیم در هر ثانیه هستند. برای استفاده کامل از توان خود ، CPU نیاز به دسترسی به حافظه فوق العاده سریع دارد ، جایی که حافظه نهان پردازنده وارد می شود.

کنترل کننده حافظه ، داده ها را از RAM گرفته و به حافظه نهان پردازنده می فرستد. بسته به پردازنده شما ، کنترلر در CPU یا چیپ ست Northbridge موجود در مادربرد شما یافت می شود.

سطح حافظه نهان پردازنده: L1 ، L2 و L3

حافظه پنهان پردازنده به سه سطح L1 ، L2 و L3 تقسیم می شود. سلسله مراتب حافظه دوباره با توجه به سرعت  و اندازه حافظه پنهان است.

حافظه پنهان L1

حافظه پنهان L1 (سطح ۱) سریعترین حافظه ای است که در سیستم کامپیوتر وجود دارد. از نظر اولویت دسترسی ، حافظه پنهان L1 دارای داده هایی است که پردازنده به احتمال زیاد هنگام انجام یک کار خاص به آن نیاز دارد.

اندازه حافظه نهان L1 به CPU بستگی دارد. برخی از پردازنده های سطح بالای مصرف کننده هم اکنون از حافظه پنهان ۱ مگابایتی L1 مانند Intel i9-9980XE بهره می برند ، اما هزینه این پردازنده ها بسیار زیاد است و هنوز هم بسیار کم هستند. برخی از چیپ ست های سرور ، مانند محدوده Xeon اینتل ، از حافظه پنهان ۱-۲MB L1 نیز برخوردار هستند.

اندازه حافظه پنهان L1 “استاندارد” وجود ندارد ، بنابراین قبل از خرید باید مشخصات پردازنده را بررسی کنید تا اندازه حافظه نهان حافظه L1 دقیق اطلاع داشته باشید .

 CPU Cache چیست ؟

حافظه پنهان L1 معمولاً به دو بخش حافظه پنهان دستورالعمل و حافظه نهان داده تقسیم می شود. حافظه نهان دستورالعمل با اطلاعات مربوط به عملیاتی که پردازنده باید انجام دهد سروکار دارد ، در حالی که حافظه نهان داده ای ، داده هایی را که قرار است عملیات بر روی آنها انجام شود در خود نگه می دارد.

حافظه پنهان L2

حافظه نهان L2 (سطح ۲) کندتر از حافظه نهان L1 است اما اندازه آن بزرگتر است. در مواردی که حافظه پنهان L1 بر حسب کیلوبایت اندازه گیری می شود ، حافظه پنهان حافظه L2 مدرن در مگابایت اندازه گیری می شود. به عنوان مثال ، AMD دارای Ryzen 5 5600X دارای امتیاز بالا دارای ۳۸۴KB L1 cache و ۳MB L2 cache (به علاوه ۳۲MB L3 cache) است.

اندازه حافظه نهان L2 بسته به پردازنده متفاوت است ، اما اندازه آن معمولاً بین ۲۵۶ کیلوبایت تا ۸ مگابایت است. اکثر پردازنده های مدرن بیش از ۲۵۶KB حافظه نهان L2 بسته بندی می شوند و اکنون این اندازه کوچک در نظر گرفته شده است. بعلاوه ، برخی از پردازنده های قدرتمند مدرن دارای حافظه پنهان L2 بزرگتر ، بیش از ۸ مگابایت هستند.

وقتی نوبت به سرعت می رسد ، حافظه نهان L2 از حافظه نهان L1 عقب می ماند اما هنوز بسیار سریعتر از RAM سیستم شما است. حافظه نهانگاه L1 معمولاً ۱۰۰ برابر سریعتر از حافظه نهانگاه شما است ، در حالی که حافظه نهانگاه L2 حدود ۲۵ برابر سریعتر است.

 حافظه پنهان L3

در روزهای اولیه ، حافظه پنهان L3 در واقع در مادربرد یافت می شد. این خیلی مدت پیش بود ، زمانی که بیشتر پردازنده های مرکزی فقط پردازنده های تک هسته ای بودند. اکنون حافظه پنهان L3 در پردازنده شما می تواند عظیم باشد ، با پردازنده های سطح بالا مصرف کننده دارای حافظه پنهان L3 تا ۳۲ مگابایت هستند. برخی از حافظه پنهان CPU L3 سرور می توانند بیش از این حافظه پنهان باشند ، حداکثر ۶۴ مگابایت.

حافظه پنهان L3 بزرگترین حافظه نهان حافظه نهان است. پردازنده های مدرن شامل حافظه نهان L3 روی خود پردازنده هستند. اما در حالی که حافظه نهان L1 و L2 برای هر هسته روی تراشه وجود دارد ، حافظه نهان L3 بیشتر به یک حافظه حافظه عمومی شباهت دارد که کل تراشه می تواند از آن استفاده کند.

تصویر زیر سطح حافظه پردازنده را برای پردازنده Intel Core i5-3570K نشان می دهد:

 CPU Cache چیست ؟

به چه میزان حافظه نهان پردازنده نیاز داریم؟

سوال خوبی است همانطور که معلوم است هر چقدر بی. جدیدترین پردازنده ها به طور طبیعی حافظه پنهان پردازنده بیشتری را نسبت به نسل های قدیمی تر شامل حافظه پنهان سریع تر نیز می کنند. یک کاری که می توانید انجام دهید این است که یاد بگیرید چگونه CPU ها را به طور موثر مقایسه کنید. اطلاعات زیادی در این زمینه وجود دارد و یادگیری نحوه مقایسه و تقابل پردازنده های مختلف می تواند به شما در تصمیم گیری صحیح در خرید کمک کند.

چگونه داده ها بین حافظه نهان پردازنده جابه جا می شوند؟

سوال بزرگ: حافظه نهان پردازنده چگونه کار می کند؟

در ابتدایی ترین اصطلاحات ، داده ها از RAM به حافظه نهان L3 و سپس L2 و در نهایت L1 منتقل می شوند. وقتی پردازنده به دنبال داده برای انجام عملیاتی است ، ابتدا سعی می کند آن را در حافظه نهان L1 پیدا کند. اگر CPU آن را پیدا کند ، به این حالت cache hit گفته می شود. سپس پیدا کردن آن در L2 و سپس L3 ادامه می یابد.

اگر CPU داده های موجود در هیچ یک از حافظه های پنهان را پیدا نکند ، سعی در دسترسی به آنها از حافظه سیستم (RAM) شما دارد. وقتی این اتفاق می افتد ، به عنوان یک حافظه پنهان شناخته می شود.

اکنون ، همانطور که می دانیم ، حافظه پنهان برای سرعت بخشیدن به جلو و عقب اطلاعات بین حافظه اصلی و پردازنده مرکزی طراحی شده است. به زمان مورد نیاز برای دسترسی به داده ها از حافظه “تأخیر” گفته می شود.

حافظه نهان L1 کمترین تأخیر را دارد و سریعترین و نزدیکترین هسته را دارد و L3 بالاترین میزان تاخیر را دارد. تأخیر حافظه نهان در صورت عدم وجود حافظه پنهان افزایش می یابد زیرا پردازنده مجبور است داده ها را از حافظه سیستم بازیابی کند.

با سرعت و کارآیی کامپیوتر ها ، تأخیر همچنان کاهش می یابد. تاخیر کم در حافظه رم DDR4 و حافظه های SSD بسیار سریع باعث کاهش زمان تاخیر می شود و کل سیستم شما را سریعتر از همیشه می کند. به این ترتیب ، سرعت حافظه سیستم شما نیز مهم است.

آینده حافظه نهان پردازنده

طراحی حافظه پنهان همیشه در حال پیشرفت است ، به خصوص که حافظه ارزان تر ، سریع تر و متراکم تر می شود. به عنوان مثال ، یکی از جدیدترین نوآوری های AMD حافظه دسترسی هوشمند و حافظه پنهان Infinity است که هر دو عملکرد کامپیوتر را افزایش می دهند.

www.makeuseof.com