02133790095 - 02133790094
خدمات نرم افزاری و سخت افزاری

خدمات نرم افزاری و سخت افزاری

راهنمای خدمات نرم افزاری

ما انسان‌ها در زندگی روزمره خود به طور میانگین بین ۵ تا ۶ ساعت از گوشی موبایل استفاده میکنیم. اگر کارتان طوری باشد که با کامپیوتر هم درگیر باشید احتمالا این عدد بیشتر از ۱۰ یا ۱۲ ساعت خواهد شد. پس عقلانی است برای استفاده بهتر از تکنولوژی نکاتی را درمورد استفاده درست خدمات سخت افزاری و خدمات نرم افزاری بدانیم و آن ها را رعایت کنیم تا طول عمر دستگاه های خود را افزایش داده و از هزینه های بیهوده جلوگیری کنیم.

نکات طلایی که باید درباره سخت افزار لپتاپ و کامپیوتر خود بدانید

افزایش طول عمر باتری لپ تاپ 

خیلی از افراد به اشتباه در هنگام انجام کارهای سنگین مثل بازی کردن یا کارهای گرافیکی از باتری لپتاپ کار میکشند، این موضوع به کل اشتباه است زیرا به صورت استاندارد باتری لپتاپ برای انجام امور عادی مثل وبگردی، تماشای فیلم یا مطالعه درست شده است و باید برای انجام کارهای سنگین از برق استفاده شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی حالتی در لپتاپ ها وجود دارد که میتوان بین باتری و آداپتور شارژ دستگاه‌ها سوییچ کرد.

مهندسی کردن ممنوع!

دوستان لطفا در هنگام رخ دادن اتفاقی برای کامپیوترتان سرخود کاری انجام ندهید، مواردی مختلف برای لپتاپ یا کیس‌های خانگی پیش می‌آید که میتوان با یک هزینه ناچیز و مناسب آنرا رفع کرد اما متاسفانه افراد خودشان دست به آچار میشوند و بعد از ناتوانی در انجام آن، مراجعه به مراکز خدمات کامپیوتری میکنند. در بیشتر مواقع هم کاری که نباید را کرده اند و آن هزینه ناچیز به هزینه‌های بالا و ناخوشایند تبدیل خواهد شد. یکی از معتبرترین مراکز خدمات کامپیوتری در شرق تهران “مرکز کامپیوتر شرق” است که متخصصانی حرفه‌ای در حوزه سخت افزار و نرم افزار دارد و برای خدمت‌رسانی به شما در کلیه مناطق تهران حاضر است.

مراقب تغییرات آب و هوایی باشید

ساختار کلی لپتاپ به وضعیت محیط کار شما عادت میکند و خود را با آن دما سازگار میکند، پس اگر شخصی هستید که زیاد جابه جا میشوید و در فضاهای مختلف از لپتاپ استفاده میکنید، بهتر است با تغییر مکان، کمی به لپتاپ مهلت دهید تا دمای محیط را به خود بگیرد و بعد آن را روشن کنید. جابه جایی لپتاپ در حین کار بین محیط‌ هایی با دمای مختلف به هیچ وجه مناسب نیست.

چای خود را روی لپتاپ نریزید!

یکی از مهم ترین موارد که افراد سربه هوا مرتکب آن میشوند، حفاظت از لپتاپ در برابر مایعات است، شاید نکته پیش پافتاده ای باشد اما به شدت مهم است. مراقب باشید آب، چای و قهوه به هیچ وجه روی سطح لپتاپ یا منافذ آن نریزد زیرا میتواند در هنگام روشن بودن لپتاپ آسیب های جدی و یا حتی غیرقابل جبران به همراه داشته باشد. برای پیشگیری سعی کنید هنگامی که پشت میز کار لپتاپ هستید، چیزی میل نکنید.

سرویس‌های دوره ای واجب‌اند

تصوری غلط در ذهن افراد وجود دارد که تا وقتی یک لپتاپ کار میکند و مشکلی پیدا نکرده، پس سالم است و نیاز به رسیدگی و سرویس ندارد. اما این موضوع کاملا از پایه و اساس غلط است. همان طور که شما وسیله نقلیه خود را به صورت دوره ای برای تعویض روغن و فیلتر به تعمیرکار میسپارید، برای لپتاپ تان هم باید این کار را انجام دهید. در بازه های ۶ ماهه و حتی برای لپتاپ های پرکار کمتر از آن، به یک متخصص کامپیوتر مراجعه کرده و سیستم را به آن بسپارید تا نظافت قطعات، سیستم خنک کننده و اتصالات داخلی را بررسی و در صورت نیاز تعویض و سرویس آن ها را انجام دهد.

احتمالا برایتان پیش آمده بعد از مدتی که یک لپتاپ خرید میکنید احساس میکنید سیستم شما آن سرعت و عملکرد اولیه خود را ندارد، این موضوع به همین رسیدگی بستگی دارد و اگر آن را به یک متخصص بسپارید، بهبود عملکرد را به چشم دیده و حس برگشت به روز اول سیستم را خواهید شد. این کار در دراز مدت، طول عمر دستگاه را بالا برده و خروجی کاری که مورد توقع شما از سیستم است را بوجود می‌آورد.

حمل و نقل درست لپتاپ

کیفی که برای لپتاپ خود انتخاب میکنید مهم است، نباید فضای کیف طوری باشد که در آن تکان خوردن و جابه جایی زیاد احساس شود، این موضوع میتواند آسیب های مختلفی به لپتاپ وارد کند. به هیچ وجه لپتاپ روشن، استند بای و داغ را درون کیف قرار ندهید، زیرا فضای بسته کیف و جابه جایی های مختلف به سخت افزار لپتاپ آسیب خواهد زد.

تنفس صحیح لپتاپ

خیلی از نوجوان ها یا افراد کم تجربه علاقه زیادی به استفاده از لپتاپ در حالت های راحت مثل دراز کش یا لم داده دارند، متاسفانه این حالت ها برای فیزیک بدن انسان ضررهای زیادی دارد و البته برای لپتاپ، چرا که وقتی مسیر ورودی و خروجی های هوا در لپتاپ باز نباشد لپتاپ آسیب پذیرتر خواهد شد. به درستی کار نمیکند و سریعا داغ میشود، در طول دراز مدت ممکن است باعث از کار افتادن یا حتی سوختن قطعات داخلی (فن، سی پی یو و…) شود.

نکات طلایی که باید درباره نرم افزار لپتاپ و موبایل خود بدانید

چه نرم افزارهایی رو نصب کنیم ؟

اگر در یک جمله مختصر و مفید بگویم “هر چیزی که واقعا به کارتان می‌آید”

اولین نکته مهم در نصب اپلیکیشن ها روی موبایل یا لپتاپ، منابع آن هاست. به هیچ وجه از هر منبع یا سایتی که لینک دانلود در آن قرار داده شده و به آن اعتماد ندارید، فایلی را دانلود نکنید. فقط از سایت های معتبر و سرشناس که امتحان خود را پس داده اند استفاده کنید. اگر نظر من را میخواهید که به هیچ وجه سایتی غیر از منبع اصلی خود برنامه قابل اعتماد نیست! بهترین منابع برای دانلود اپلیکیشن های موبایل “google play در اندروید” و “app store در اپل” هستند. همچنین برای دانلود نرم افزار های کامپیوتری مختلف مثل ویندوز و غیره، به سایت های سازنده آن برنامه ها مراجعه کنید. مثلا بهترین منبع برای دانلود ویندوز اورجینال سایت خود مایکروسافت است.

نصب آنتی ویروس مناسب

یکی از نکات مهم برای حفظ امنیت دستگاه شما، آنتی ویروس است. مخصوصا اگر فردی هستید که فایلهای مهم و ارزشمند خود را روی سیستم نگهداری میکنید، این امر واجب است. امروزه شرکت های مختلفی آنتی ویروس انتشار میدهند که برای کارکرد واقعی آن ها، لازم است لایسنس خریداری کنید تا عملکرد واقعی داشته باشند. با مراجعه به مراکز خدمات کامپیوتری معتبر لایسنس معتبر آنتی ویروس تهیه کرده و امنیت فایلهای سیستم خود را تأمین کنید.

حتما برای شما هم پیش آمده که خواستید ویندوز لپتاپ خود را تعویض کنید، سخت افزار آن را ارتقا دهید، سرویس دوره‌ای انجام دهید و یا نیاز به یک مشاوره‌ی تخصصی برای خرید کامپیوتر داشتید اما نمیدانستید کدام مجموعه میتواند این کمک را به شما بکند.

مرکز کامپیوتر شرق عددی بیش از ۲۰ سال را در حوزه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر گذرانده و میتواند انتخابی مناسب برای خدمت رسانی به شما در مناطق کلی شهر

تهران باشد. فقط کافی است با مراجعه به وبسایت www.tomnet.ir از آنها درخواست کنید تا در عرض چند ساعت خودشان را به شما رسانده و امور شما را رفع کنند.

 

 

سخت افزار و نرم افزار لپ تاپ چیست؟

سخت افزار و نرم افزار لپ تاپ چیست؟

سخت افزار و نرم افزار لپ تاپ چیست؟

خدمات نرم افزار

سخت افزار همه تجهیزات قابل لمس کامپیوتر / لپتاپ است ، مانند بدنه لپ تاپ شما ، دیسک سخت ، صفحه کلید و صفحه لمسی(تاچ پد) برای اشاره به آنها و کلیک بر روی موارد روی صفحه.

خدمات نرم افزار

این نرم افزار است رابط بین شما و سخت افزار است و کمک می کند تا کارهایی را انجام دهید ، مانند نوشتن اسناد با Microsoft Word یا انجام بازی سخت افزار را مانند مجموعه تلویزیونی خود بدانید و این نرم افزار را مانند برنامه هایی که در آن تماشا می کنید تصور کنید.

خدمات نرم افزار

سخت افزار لپتاپ شما از بخش های زیر تشکیل شده

واحد پردازش مرکزی (CPU)

خدمات نرم افزار : تراشه نیمه رسانای بسیار کوچک و بسیار پیشرفته (مدار مجتمع) است که به عنوان مغز دستگاه شما عمل می کند. پردازنده در لپ تاپ شما بهمراه مهره ها و پیچهای به مین برد متصل شده است

مانیتور یا صفحه نمایش

که تصاویر و برنامه های شما را روی صفحه نمایش می دهد. امروزه ، برخی از لپ تاپ ها از صفحه نمایش لمسی مانیتور استفاده می کنند که به شما امکان می دهد با استفاده از انگشت خود روی صفحه نمایش ورودی کامپیوتر را تأمین کنید.

صفحه کلید و تاچ پد

علاوه بر تایپ کلمات و اعداد ، می توانید با استفاده از صفحه کلید دستوراتی مانند انتخاب متن یا اشیا، ، کپی و جایگذاری را به رایانه بدهید.

همچنین می توانید برای انتخاب متن یا شی ، نوک انگشت خود را بکشید و بکشید تا عملی روی آن انجام شود (مانند حذف پرونده یا پررنگ بودن یک خط متن). شما همچنین می توانید یک ماوس بی سیم فیزیکی را به لپ تاپ خود متصل کنید. فرستنده کوچکی که در پورت USB لپ تاپ قرار می دهید ، ورودی ماوس را قادر می سازد.صفحه لمسی (تاچ پد) ، که از آن برای کنترل اشاره گر استفاده می کنید ، شما با استفاده از یک دستگاه اشاره گر داخلی که ممکن است به صورت صفحه لمسی یا یک دکمه کوچک باشد ، نشانگر لپ تاپ خود را بر روی صفحه حرکت می دهید. نوک انگشت خود را به اطراف صفحه لمسی بکشید. این یک اشاره گر را به اطراف صفحه منتقل می کند. به عنوان مثال این نشانگر را روی یک دکمه روی صفحه یا نام منو قرار می دهید ، و سپس روی سمت چپ یا سمت چپ صفحه لمسی خود که باعث عملکرد می شود کلیک کنید.

وب کم – بلندگو – اسپیکر

 خدمات نرم افزار

وب کم و بلندگوها و احتمالاً میکروفون احتمالاً در لپ تاپ شما تعبیه شده اند. وب کم به شما امکان می دهد تصاویر ویدئویی را که می توانید در طول تماس های تلفنی ویدئویی و جلسات پیام فوری به اشتراک بگذارید ، تولید کنید. بلندگوها صداها را پخش می کنند و میکروفون داخلی به شما امکان ضبط فایل های صوتی را می دهد.

پورت های ورودی

پورت USB برای اتصال لوازم جانبی ، مانند پرینتر یا اسکنر. لپ تاپ شما دارای اسلات هایی است که در آن لوازم جانبی مختلف (سخت افزار اضافی) را وصل می کنید. به نوع پورتی که بیشتر اوقات استفاده خواهید کرد ، پورت USB نامیده می شود. این یک اسلات کوچک است که برای متصل کردن فلش و یا هارد دیسک اکسترنال استفاده می کنید .

خدمات نرم افزار

  • نرم افزار که شامل سیستم عامل و برنامه های بر روی هارد لپ تاپ شما نصب شده است ، که در پوشش لپ تاپ قرار دارد. در اینجا چند نکته در مورد نرم افزار آورده شده است:
  • شما برای انجام کار ، اجرای برنامه های سرگرمی و مرور اینترنت از نرم افزار استفاده می کنید. برخی از برنامه ها از قبل روی لپ تاپ شما نصب شده اند . می توانید برنامه های دیگر را به دلخواه خریداری و نصب کنید. بر روی کامپیوتر و یا لپتاپ ها باید یک سیستم عامل نصب کنند زیرا یک سیستم عامل همه برنامه های دیگر را اجرا می کند. همچنین ، برخی از برنامه ها در سیستم عامل شما گنجانده شده اند – مانند WordPad ، یک برنامه ساده پردازش کلمه. اما شما به نرم افزار از پیش نصب شده محدود نمی شوید.
  • به عنوان مثال ، شما می توانید Skype  را در اینترنت جست و جو کنید و خودتان آن را روی لپ تاپ خود نصب کنید.
  • می توانید برنامه هایی را که دیگر نیازی به آنها ندارید حذف کنید. حذف نصب برنامه های ناخواسته به آزاد شدن فضای لپ تاپ کمک می کند ، که به عملکرد بهتر آن کمک می کند.
CPU Cache  چیست ؟

CPU Cache چیست ؟

 CPU Cache  چیست؟

 Cache  L1 ، L2 و  L3 چیست؟

 CPU Cache  چیست؟

در سال های اخیر پردازنده های کامپیوتری بسیار پیشرفت کرده اند. ترانزیستورها هر ساله کوچکتر می شوند ، وقتی صحبت از پردازنده می شود ، فقط ترانزیستورها و فرکانس ها نیستند بلکه حافظه پنهان نیز در نظر گرفته می شوند.

ممکن است هنگام بحث در مورد پردازنده های مرکزی (Cpu) ، در مورد حافظه نهان شنیده باشید. با این حال ، ما به مدل و شماره حافظه نهان پردازنده توجه کافی نشان نمی دهیم .

بنابراین ، حافظه پنهان پردازنده دقیقاً چقدر مهم است و چگونه کار می کند؟

حافظه نهان پردازنده چیست؟

به زبان ساده ، حافظه پنهان پردازنده یک نوع حافظه بسیار سریع است. در ابتدا سرعت پردازنده و سرعت حافظه کم بود. با این حال ، در طول دهه ۱۹۸۰ ، سرعت پردازنده شروع به افزایش کرد. حافظه سیستم در آن زمان (RAM) نمی توانست با افزایش سرعت پردازنده کنار بیاید یا مطابقت داشته باشد ، بنابراین نوع جدیدی از حافظه فوق سریع تولید شد به نام حافظه نهان پردازنده

پس بنابراین کامپیوتر شما دارای چندین نوع حافظه در داخل خود است.

  • حافظه اصلی مانند دیسک سخت یا SSD وجود دارد که قسمت عمده ای از داده ها را ذخیره می کند – سیستم عامل و برنامه ها.
  • در مرحله بعدی ، حافظه دسترسی تصادفی داریم که معمولاً با نام RAM شناخته می شود. Ram سریعتر از حافظه اصلی است اما فقط یک ذخیره سازی کوتاه مدت است. کامپیوتر و برنامه های موجود در آن از حافظه RAM برای ذخیره داده هایی که به طور مکرر قابل دسترسی هستند ، استفاده می کنند و به شما کمک می کنند عملکردها در رایانه شما خوب و سریع انجام شود.
  • در آخر ، پردازنده حتی دارای واحد حافظه سریعتری در درون خود است که به عنوان حافظه پنهان CPU شناخته می شود.

حافظه کامپیوتر براساس سرعت عملیاتی خود دارای یک سلسله مراتب است. حافظه نهان پردازنده در بالای این سلسله مراتب قرار دارد ، که سریع ترین نوع حافظه است . همچنین نزدیکترین قسمت به پردازش مرکزی است که در واقع بخشی از CPU است.

CPU Cache چگونه کار می کند؟

برنامه ها در کامپیوتر شما به عنوان مجموعه ای از دستورالعمل ها طراحی شده اند که پردازنده مرکزی آنها را تفسیر و اجرا می کند. هنگام اجرای یک برنامه ، دستورالعمل ها از حافظه اصلی (هارد دیسک شما) به CPU راه می یابند. اینجاست که سلسله مراتب حافظه وارد عمل می شود.

داده ها ابتدا در RAM بارگیری می شوند و سپس به CPU ارسال می شوند. این روزها پردازنده ها قادر به انجام دستورات عظیم در هر ثانیه هستند. برای استفاده کامل از توان خود ، CPU نیاز به دسترسی به حافظه فوق العاده سریع دارد ، جایی که حافظه نهان پردازنده وارد می شود.

کنترل کننده حافظه ، داده ها را از RAM گرفته و به حافظه نهان پردازنده می فرستد. بسته به پردازنده شما ، کنترلر در CPU یا چیپ ست Northbridge موجود در مادربرد شما یافت می شود.

سطح حافظه نهان پردازنده: L1 ، L2 و L3

حافظه پنهان پردازنده به سه سطح L1 ، L2 و L3 تقسیم می شود. سلسله مراتب حافظه دوباره با توجه به سرعت  و اندازه حافظه پنهان است.

حافظه پنهان L1

حافظه پنهان L1 (سطح ۱) سریعترین حافظه ای است که در سیستم کامپیوتر وجود دارد. از نظر اولویت دسترسی ، حافظه پنهان L1 دارای داده هایی است که پردازنده به احتمال زیاد هنگام انجام یک کار خاص به آن نیاز دارد.

اندازه حافظه نهان L1 به CPU بستگی دارد. برخی از پردازنده های سطح بالای مصرف کننده هم اکنون از حافظه پنهان ۱ مگابایتی L1 مانند Intel i9-9980XE بهره می برند ، اما هزینه این پردازنده ها بسیار زیاد است و هنوز هم بسیار کم هستند. برخی از چیپ ست های سرور ، مانند محدوده Xeon اینتل ، از حافظه پنهان ۱-۲MB L1 نیز برخوردار هستند.

اندازه حافظه پنهان L1 “استاندارد” وجود ندارد ، بنابراین قبل از خرید باید مشخصات پردازنده را بررسی کنید تا اندازه حافظه نهان حافظه L1 دقیق اطلاع داشته باشید .

 CPU Cache چیست ؟

حافظه پنهان L1 معمولاً به دو بخش حافظه پنهان دستورالعمل و حافظه نهان داده تقسیم می شود. حافظه نهان دستورالعمل با اطلاعات مربوط به عملیاتی که پردازنده باید انجام دهد سروکار دارد ، در حالی که حافظه نهان داده ای ، داده هایی را که قرار است عملیات بر روی آنها انجام شود در خود نگه می دارد.

حافظه پنهان L2

حافظه نهان L2 (سطح ۲) کندتر از حافظه نهان L1 است اما اندازه آن بزرگتر است. در مواردی که حافظه پنهان L1 بر حسب کیلوبایت اندازه گیری می شود ، حافظه پنهان حافظه L2 مدرن در مگابایت اندازه گیری می شود. به عنوان مثال ، AMD دارای Ryzen 5 5600X دارای امتیاز بالا دارای ۳۸۴KB L1 cache و ۳MB L2 cache (به علاوه ۳۲MB L3 cache) است.

اندازه حافظه نهان L2 بسته به پردازنده متفاوت است ، اما اندازه آن معمولاً بین ۲۵۶ کیلوبایت تا ۸ مگابایت است. اکثر پردازنده های مدرن بیش از ۲۵۶KB حافظه نهان L2 بسته بندی می شوند و اکنون این اندازه کوچک در نظر گرفته شده است. بعلاوه ، برخی از پردازنده های قدرتمند مدرن دارای حافظه پنهان L2 بزرگتر ، بیش از ۸ مگابایت هستند.

وقتی نوبت به سرعت می رسد ، حافظه نهان L2 از حافظه نهان L1 عقب می ماند اما هنوز بسیار سریعتر از RAM سیستم شما است. حافظه نهانگاه L1 معمولاً ۱۰۰ برابر سریعتر از حافظه نهانگاه شما است ، در حالی که حافظه نهانگاه L2 حدود ۲۵ برابر سریعتر است.

 حافظه پنهان L3

در روزهای اولیه ، حافظه پنهان L3 در واقع در مادربرد یافت می شد. این خیلی مدت پیش بود ، زمانی که بیشتر پردازنده های مرکزی فقط پردازنده های تک هسته ای بودند. اکنون حافظه پنهان L3 در پردازنده شما می تواند عظیم باشد ، با پردازنده های سطح بالا مصرف کننده دارای حافظه پنهان L3 تا ۳۲ مگابایت هستند. برخی از حافظه پنهان CPU L3 سرور می توانند بیش از این حافظه پنهان باشند ، حداکثر ۶۴ مگابایت.

حافظه پنهان L3 بزرگترین حافظه نهان حافظه نهان است. پردازنده های مدرن شامل حافظه نهان L3 روی خود پردازنده هستند. اما در حالی که حافظه نهان L1 و L2 برای هر هسته روی تراشه وجود دارد ، حافظه نهان L3 بیشتر به یک حافظه حافظه عمومی شباهت دارد که کل تراشه می تواند از آن استفاده کند.

تصویر زیر سطح حافظه پردازنده را برای پردازنده Intel Core i5-3570K نشان می دهد:

 CPU Cache چیست ؟

به چه میزان حافظه نهان پردازنده نیاز داریم؟

سوال خوبی است همانطور که معلوم است هر چقدر بی. جدیدترین پردازنده ها به طور طبیعی حافظه پنهان پردازنده بیشتری را نسبت به نسل های قدیمی تر شامل حافظه پنهان سریع تر نیز می کنند. یک کاری که می توانید انجام دهید این است که یاد بگیرید چگونه CPU ها را به طور موثر مقایسه کنید. اطلاعات زیادی در این زمینه وجود دارد و یادگیری نحوه مقایسه و تقابل پردازنده های مختلف می تواند به شما در تصمیم گیری صحیح در خرید کمک کند.

چگونه داده ها بین حافظه نهان پردازنده جابه جا می شوند؟

سوال بزرگ: حافظه نهان پردازنده چگونه کار می کند؟

در ابتدایی ترین اصطلاحات ، داده ها از RAM به حافظه نهان L3 و سپس L2 و در نهایت L1 منتقل می شوند. وقتی پردازنده به دنبال داده برای انجام عملیاتی است ، ابتدا سعی می کند آن را در حافظه نهان L1 پیدا کند. اگر CPU آن را پیدا کند ، به این حالت cache hit گفته می شود. سپس پیدا کردن آن در L2 و سپس L3 ادامه می یابد.

اگر CPU داده های موجود در هیچ یک از حافظه های پنهان را پیدا نکند ، سعی در دسترسی به آنها از حافظه سیستم (RAM) شما دارد. وقتی این اتفاق می افتد ، به عنوان یک حافظه پنهان شناخته می شود.

اکنون ، همانطور که می دانیم ، حافظه پنهان برای سرعت بخشیدن به جلو و عقب اطلاعات بین حافظه اصلی و پردازنده مرکزی طراحی شده است. به زمان مورد نیاز برای دسترسی به داده ها از حافظه “تأخیر” گفته می شود.

حافظه نهان L1 کمترین تأخیر را دارد و سریعترین و نزدیکترین هسته را دارد و L3 بالاترین میزان تاخیر را دارد. تأخیر حافظه نهان در صورت عدم وجود حافظه پنهان افزایش می یابد زیرا پردازنده مجبور است داده ها را از حافظه سیستم بازیابی کند.

با سرعت و کارآیی کامپیوتر ها ، تأخیر همچنان کاهش می یابد. تاخیر کم در حافظه رم DDR4 و حافظه های SSD بسیار سریع باعث کاهش زمان تاخیر می شود و کل سیستم شما را سریعتر از همیشه می کند. به این ترتیب ، سرعت حافظه سیستم شما نیز مهم است.

آینده حافظه نهان پردازنده

طراحی حافظه پنهان همیشه در حال پیشرفت است ، به خصوص که حافظه ارزان تر ، سریع تر و متراکم تر می شود. به عنوان مثال ، یکی از جدیدترین نوآوری های AMD حافظه دسترسی هوشمند و حافظه پنهان Infinity است که هر دو عملکرد کامپیوتر را افزایش می دهند.

www.makeuseof.com

 

 

نصب بلوتوث در ویندوز ۱۰

نصب بلوتوث در ویندوز ۱۰

نصب بلوتوث در ویندوز ۱۰

درست نصب نکردن درایور ها در مواجه شدن  مشکل برای سیستم شما بسیار دخیل هستند. مایکروسافت توانایی پشتیبانی سراسری در تمام دنیا  برای هر نوع سخت افزاررا  موجود ندارد ، بنابراین معمولاً باید خودتان درایور مرتبط را دانلود و نصب کنید .

به عنوان مثال : هر روز با محبوبیت بیشترشدن فن آوری بی سیم یا همان وایرلس و بلوتوث…. ، استفاده از هندزفری های بلوتوث  ، کاربران کامپیوتر به دنبال راه هایی برای استفاده از بلوتوث در دستگاه های خود هستند. در این مقاله همراه با مرکز کامپیوتر شرق باشید ، می توانید نحوه دانلود و نصب درایورهای بلوتوث و رفع اشکال در آنها را بررسی کنید .

نصب بلوتوث در ویندوز 10

نحوه دانلود و نصب درایورهای بلوتوث در ویندوز ۱۰

اگر هنوز درایورهای بلوتوث خود را در سیستم نصب ندارید ، اولین کاری که باید انجام دهید این است که در سایت اصلی دستگاه خود درایور را دانلود و به درستی روی کامپیوتر خود نصب کنید. این کار به راحتی انجام می شود و راهنمای ما در اینجا است تا مطمئن شوید سریعترین مسیر استفاده از فناوری بلوتوث را طی می کنید.

مرحله ۱: سیستم خود را بررسی کنید

قبل از شروع به دانلود درایور ، باید کمی اطلاعات مربوط به سیستم خود را بدست آورید. با این کار اطمینان حاصل می کنید که درایورهای بلوتوث صحیح را دانلود می کنید ، و نه چیزی که با تنظیمات شما سازگار نیست.

کلیدهای Windows + R را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا ابزاری به نام Run ظاهر شود. در اینجا ، به سادگی “control” را تایپ کنید و بر روی دکمه تأیید کلیک کنید. با این کار برنامه کنترل پنل کلاسیک باز می شود.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

مطمئن شوید که حالت نمایش شما روی “Category” تنظیم شده باشد.

بر روی عنوان “System and Security” کلیک کنید.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

بعد ، روی عنوان “System”  کلیک کنید. اینجاست که می توانید اطلاعات عمومی مربوط به دستگاه خود را مشاهده کنید.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

مدل و مشخصات پردازنده خود را در بخش System بررسی کنید. شما باید این را به یاد داشته باشید ، در صورت نیاز ، آن را در جایی یادداشت کنید! برخی از مارک های رایج اینتل و AMD هستند. اطمینان حاصل کنید که نوع سیستم خود را نیز یادداشت کنید که ۶۴ بیتی یا ۳۲ بیتی است.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

مرحله ۲: درایور بلوتوث متناسب با پردازنده را جستجو و دانلود کنید

پس از جمع آوری اطلاعات لازم در مورد سیستم خود ، می توانید با اطمینان درایورهای بلوتوث مناسب را جستجو و دانلود کنید. اگر مطمئن نیستید که چگونه این کار را انجام دهید ، خواندن راهنمای زیر را ادامه دهید!

مرورگر وب را باز کنید. Microsoft Edge روی هر دستگاه ویندوز ۱۰ از قبل نصب شده است و به شما امکان می دهد فوراً در اینترنت مرور کنید.

به یک موتور جستجو مانند Google یا Bing بروید.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

نوع پردازنده خود را تایپ کرده و “دانلود درایور بلوتوث” را در کنار آن اضافه کنید ، سپس کلید Enter را فشار دهید تا جستجو شود.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

وب سایتی را که رسمی هستند برای دانلود درایور انتخاب کنید ، بهتر است که از سایت اصلی خود دستگاه استفاده کنید . اطمینان حاصل کنید که فقط فایل ها را از منبع رسمی دانلود کنید تا از ویروس و بدافزار جلوگیری کنید!

درایور بلوتوث مناسب سیستم خود را دانلود کنید. حتماً به نسخه های۳۲بیت و یا ۶۴ بیت توجه کرده و درایوری را که با سیستم شما مطابقت دارد دانلود کنید!

نصب بلوتوث در ویندوز 10

مرحله ۳: درایور بلوتوث دانلو شده را نصب کنید

پس از داشتن فایل درایور بلوتوث در کامپیوتر ، به سادگی باید آن را باز کنید و برای نصب دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید. این روند برای هر مارک کمی متفاوت است.

توجه: ممکن است لازم باشد از حساب administrator استفاده کنید تا بتوانید درایور را بر روی دستگاه خود نصب کنید.

پس از اتمام نصب ، ممکن است لازم باشد لپ تاپ خود را دوباره راه اندازی کنید. پس از آن ، باید بتوانید از دستگاه های بلوتوث با لپ تاپ خود استفاده کنید.

نحوه رفع مشکلات درایور بلوتوث در ویندوز ۱۰

بلوتوث دستگاه شما درست کار نمی کند؟ ما اینجا هستیم تا به شما در حل آنها کمک کنیم. در زیر چندین روش برای کمک به شما در عیب یابی مشکلات مربوط به درایورهای بلوتوث وجود دارد. این روش ها ایمن هستند و به راحتی دنبال می شوند.

روش ۱: بلوتوث را در سیستم خود فعال یا راه اندازی مجدد کنید

بسیاری از افراد نمی دانند که حتی پس از نصب درایورهای بلوتوث ، بلوتوث ممکن است در سیستم آنها غیرفعال باشد. خوشبختانه ، شما می توانید بیش از چند دقیقه این مشکل را برطرف کنید.

اگر بلوتوث از قبل در دستگاه شما فعال است ، ممکن است سعی کنید آن را دوباره راه اندازی کنید تا به درستی کار کند. این کار را می توان با دنبال کردن مراحل بعدی نیز انجام داد.

برای نمایش منوی Start ، روی نماد Windows در نوار وظیفه خود کلیک کنید و سپس “Settings” را انتخاب کنید. می توانید از میانبر صفحه کلید Windows + I استفاده کنید.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

بر روی گزینه “Devices”  کلیک کنید

نصب بلوتوث در ویندوز 10

مطمئن شوید که در برگه پیش فرض Bluetooth & other devices ” هستید. می توانید این مورد را از پنل سمت چپ پنجره تنظیمات انتخاب کنید.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

روشن یا خاموش بودن  “بلوتوث” را  بررسی کنید

نصب بلوتوث در ویندوز 10

اگر “بلوتوث” از قبل روی “روشن” تنظیم شده است ، یک بار روی آن کلیک کنید تا خاموش شود ، سپس حداقل نیم دقیقه صبر کنید و دوباره روشن کنید. با این کار بلوتوث راه اندازی مجدد می شود.

بررسی کنید آیا اکنون درایور و بلوتوث شما به درستی کار می کنند یا نه.

روش ۲: اسکن System File Checker را اجرا کنید

Checker ابزاری است که به صورت پیش فرض در ویندوز ۱۰ موجود است. همچنین اسکن  “SFC”  نامیده می شود و سریعترین راه شما برای رفع خودکار پرونده های سیستم خراب و سایر مشکلات است.

کلیدهای Windows + R را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا برنامه Run راه اندازی شود. “cmd” را تایپ کرده و Ctrl + Shift + Enter را فشار دهید. با این کار Command Prompt با دسترسی admin باز می شود.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

اگر از شما خواسته شد ، مطمئن شوید که به Command Prompt اجازه دهید در دستگاه شما تغییراتی ایجاد کند. این بدان معنی است که شما ممکن است به یک حساب admin نیاز داشته باشید.

دستور زیر را وارد کنید و Enter را فشار دهید: sfc / scannow

نصب بلوتوث در ویندوز 10

منتظر بمانید تا System File Checker اسکن سیستم شما را تمام کند. اگر خطایی پیدا کند ، می توانید به صورت خودکار از طریق دستور SFC خود آنها را برطرف کنید ، که همچنین ممکن است خطاهای مربوطه را برطرف کند.

روش ۳: درایورهای بلوتوث خود را به آخرین نسخه به روز کنید

درست مانند سیستم شما ، درایورهای شما نیز می توانند قدیمی شوند. مخصوصاً برای کسانی که در گذشته درایورهای بلوتوث نصب کرده اند و به روزرسانی آنها را فراموش کرده اند.

در اینجا کارهایی گفته شده که باید برای به روزرسانی سریع و کارآمد درایورهای بلوتوث انجام دهید.

کلیدهای Windows + X را روی صفحه کلید خود فشار دهید و از فهرست روی گزینه Device Manager کلیک کنید.

منوی بلوتوث را با کلیک روی علامت کنار آن گسترش دهید.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

روی گزینه مربوط به بلوتوث کلیک راست کرده و Update Driver را انتخاب کنید.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

به ویندوز ۱۰ اجازه دهید تا جدیدترین درایور را به صورت آنلاین جستجو کند ، سپس دستورالعملهای روی صفحه را دنبال کنید.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

روش ۴: عیب یاب بلوتوث ویندوز را اجرا کنید

ویندوز ۱۰ با انواع عیب یاب همراه است که هدف آن حل خودکار مشکلات سیستم شما است. این باعث می شود راه حل ها بیشتر در دسترس کاربران باشد و از مزایای مایکروسافت برخوردار شود زیرا آنها مجبور نیستند از طریق تلفن یا ایمیل به کاربران کمک کنند.

خوشبختانه ، موردی که برای خلاص شدن از شر خطاهای بلوتوث استفاده می شود ، بدون نیاز به دانلود یک فایل به راحتی در کامپیوتر شما موجود است.

تنظیمات را با استفاده از میانبر صفحه کلید Windows + I بازکنید.

روی گزینه Update & Security کلیک کنید.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

از منوی سمت چپ پنجره ، عیب یابی (Troubleshoot) را انتخاب کنید.

پایین بروید تا بلوتوث را ببینید. بر روی آن کلیک کنید ، سپس به سادگی بر روی دکمه Run the troubleshooter کلیک کنید.

نصب بلوتوث در ویندوز 10

منتظر بمانید تا عیب یاب دستگاه شما را اسکن کرده و هر مشکلی را شناسایی کند. لطفا توجه داشته باشید که این عیب یاب کامل نیست – به همین دلیل ما پیشنهاد می کنیم آن را برای آخرین بار امتحان کنید. این ممکن است هیچ مشکلی را تشخیص ندهد ، اما این بدان معنی نیست که روش های قبلی ما نمی توانند بلوتوث شما را برطرف کنند.

روش ۵: مطمئن شوید آخرین نسخه ویندوز ۱۰ را نصب کرده اید

برخی از کاربران گفته اند که به سادگی با روزرسانی نسخه جدید ویندوز ۱۰ باعث از بین رفتن خطاهای موجود در بلوتوث می شود. حتی ممکن است به ویژگی های جدید و مهیج ، امنیت بهتر و بهینه سازی بیشتر دسترسی داشته باشید.

روش های اتومانیک وجود دارد که بتوانید به صورت خودکار ویندوز را آبدیت کرده اما ممکن است در دانلود و نصب به روزرسانی جدید دچار مشکل شوید ما به شما توصیه می کنیم که ویندوز خود را تعویض کرده و نسخه جدید بر روی سیستم شما نصب گردد .

 

کامپیوتر های مخصوی بازی Gaming Computer

کامپیوتر های مخصوی بازی Gaming Computer

کامپیوتر های مخصوی بازی Gaming Computer

کامپیوتر های Gaming

ممکن است در حال حاضر PS5 و Xbox Series X برای بازی بیشتر استفاده شود  ، اما برای بسیاری از افراد ، بهترین راه برای بازی کردن هنوز در مقابل ماوس و صفحه کلید است. بازی PC بسیار محبوب تر از همیشه است

سیستم های مبتدی قابل اعتماد زیادی وجود دارد که عملکردی عالی برای بزرگترین بازی های پرفروش سال های آینده به شما می دهد ، و همچنین مزایای سرمایه گذاری در کامپیوتر ها فراتر از بازی ها است و قابلیت ارتقا کامپیوتر ها برای بازی ماندگاری بسیار بیشتری نسبت به سایر کنسول ها دارد.

چرا باید وارد کامپیوتر های مخصوص بازی شوید؟

کامپیوتر های مخصوی بازی Gaming Computer

اشتباه نکنید :  همگی ما کنسول ها را دوست داریم ، از سهولت استفاده از پلاگین و بازی گرفته تا بازی های انحصاری جذاب. اما بازی های کامپیوتری نوعی انعطاف پذیری ، حداکثر کارایی و تنوع بازی را ارائه می دهد که به سختی قابل قبول است ، و یک دسکتاپ عالی برای بازی می تواند به عنوان یک مکمل عالی – یا جایگزین – برای PlayStation ، Xbox یا Nintendo Switch عمل کند.

بزرگترین کتابخانه بازی موجود

برای مبتدیان ، داشتن یک کامپیوتر مخصوص بازی با ویندوز ، هزاران هزار بازی را در دهه های مختلف به شما باز می کند ، که در نهایت با انتخاب یک بازی که حتی قوی ترین کتابخانه های کنسول موجود آن را ندارند ، به اوج خود می رسد. شما می توانید به گذشته سفر کرده و Doom ، Quake و Half-Life اصلی را بازی کنید ، از کارهای کلاسیک معاصر مانند BioShock و The Sims لذت ببرید و مورد علاقه های مدرن مانند Control و The Witcher 3 را به حداکثر توانایی گرافیکی خود برسانید.

لینوس سباستین ، بنیانگذار کانال محبوب YouTube Linus Tech Tips ، می گوید: “یک تصور غلط وجود دارد که بازی های PC در مقایسه با بازی های کنسولی گران است ، اما این درست نیست.” “با تشکر از تعداد بازارهای بازی در کامپیوتر ، دقیقاً همین بازی در کامپیوتر های شخصی ارزان تر است و در صورت خرید بازی های زیاد باعث صرفه جویی قابل توجهی در طول عمر دستگاه می شود.”

عملکرد سطح بالا

اگر به عملکرد اهمیت می دهید ، قطعاً بازی با رایانه شخصی برای شما مناسب است.

ارتقا دادن

اگر یک سیستم پیش ساخته بخرید و چه خودتان بسازید ، اکثر کامپیوتر ها بازی قابل ارتقا هستند ، به این معنی که می توانید با گذشت زمان قطعات خود را جایگزین کنید. این کاری است که شما به راحتی نمی توانید در کنسول ها انجام دهید.

کامپیوتر های مخصوص بازی همچنین به شما آزادی استفاده از کنترلر دلخواه خود را می دهند – خواه این یک کنترل کننده بی سیم Xbox باشد ، یک Sony DualShock 4 یا یک ماوس و صفحه کلید قابل اعتماد. همچنین با پشتیبانی از طیف وسیعی از هدست ها ، از جمله Oculus Rift S قابل دسترس و HTC Vive Cosmos سطح بالا ، بهترین پلتفرم برای علاقه مندان به واقعیت مجازی است.

کامپیوتر های مخصوی بازی Gaming Computer

رایانه های شخصی گیمینگ می توانند کارهای بیشتری نسبت به بازی انجام دهند

و برخلاف کنسول ها ، یک کامپیوتر قدرتمند می تواند کارهای بیشتری نسبت به بازی یا پخش جریانی فیلم و نمایش های تلویزیونی انجام دهد. یک کامپیوتر مخصوص بازی خوب به عنوان یک کامپیوتر قدرتمند برای وب گردی ، کارهای اداری ، ویرایش ویدئو ، تولید موسیقی و تقریباً هر وظیفه دیگری که برای آن نیاز به رایانه دارید دو برابر است.

نکاتی درباره کامپیوتر های مخصوص بازی

اگر در بازی های کامپیوتری تازه وارد هستید ، ممکن است تعداد بسیار زیاد سیستم های موجود برای شما نگران کننده باشد و مشخصات فنی تک تک سیستم ها برای شما قابل هضم نباشد. در اینجا برخی از مشخصات اصلی وجود دارد که باید هنگام خرید برای یک کامپیوتر مخصوص بازی به آنها توجه کنید و همچنین توصیه های ما برای انواع قطعاتی که برای سیستم شما انتخاب می شود.

CPU :  واحد پردازش مرکزی اساساً مغز کامپیوتر  شما است و تمام وظایف اساسی را که به آن اجازه می دهد به درستی کار کند انجام می دهد. یک کامپیوتر جدید با پردازنده مرکزی Core Intel یا پردازنده AMD Ryzen همراه است – هر دو توانایی ارائه عملکرد عالی در بازی را دارند

GPU : ( یکی از مهمترین قسمتهای هر کامپیوترواحد پردازش گرافیک (GPU) شما میزان تاثیر گذاری و عملکرد کامپیوتر شما را هنگام بازی کردن مشخص می کند. دو برنداصلی در اینجا Nvidia و AMD هستند – طبق گفته کارشناسان Tom’s Hardware ، اولی در عملکرد کلی برنده است ، در حالی که دومی قیمت های مقرون به صرفه تری را ارائه می دهد.

RAM : حافظه دسترسی تصادفی یا RAM چیزی است که به کامپیوتر شما امکان می دهد تا به سرعت داده ها را بخواند و بنویسد. هرچه RAM بیشتری داشته باشید ، از عملکرد کلی بهتری برخوردار خواهید شد .

ذخیره سازی : کامپیوتر شما با درایو دیسک سخت HDD یا با درایو حالت جامد SSD  همراه است. از آنجا که آنها یک فناوری قدیمی هستند ، درایوهای سخت معمولاً ارزان تر هستند و می توان آنها را در ظرفیت های بالاتر پیدا کرد. اما توصیه می کنیم یک سیستم با SSD تهیه کنید ، زیرا زمان بوت و سرعت بارگذاری بازی شما به طور قابل توجهی سریع تر خواهد بود.

بهترین کامپیوتر مبتدی برای بازی

کامپیوتر های مخصوی بازی Gaming Computer

تعداد زیادی کامپیوتر برای افراد مبتدی مخصوص بازی برای کسانی که می خواهند از مزایای بازی های کامپیوتری بدون پرداخت هزینه گزاف لذت ببرند – و بدون هیچ زحمتی برای ساختن خودتان – وجود دارد. که شما با توجه به بودجه خود می توانید یک سیستم برای بازی تهیه کنید .

لوازم جانبی ضروری مورد نیاز شما

کامپیوتر های مخصوی بازی Gaming Computer

انتخاب سیستم مناسب تنها بخشی از تنظیم یک بازی عالی برای کامپیوتر است – یافتن لوازم جانبی مناسب تقریباً به همان اندازه مهم است.

در حالی که بسیاری از کامپیوتر های شخصی مبتدی از یک ماوس و صفحه کلید استاندارد استفاده می کنند ، ارزش بررسی یک ماوس مخصوص بازی و صفحه کلید مخصوص بازی برای بهترین عملکرد و طول عمر را دارد

باید بخرید یا بسازید؟

کامپیوتر های مخصوی بازی Gaming Computer

در حالی که بسیاری از سیستم های پیش ساخته عالی وجود دارد ، بسیاری از علاقه مندان به کامپیوتر های شخصی ساخت خود را ترجیح می دهند. اگر بخواهید سیستم خود را بسازید ، می توانید مقداری پس انداز کنید ، و رضایت ویژه ای وجود دارد که با کنار هم قرار دادن رایانه همراه باشید. با این حال ، باید این نکته را نیز بررسی کنید که آیا مایلید زمان لازم برای ساخت کامپیوتر شخصی را اختصاص دهید یا اینکه ترجیح می دهید چیزی را که می توانید به برق متصل کنید و بازی خارج از جعبه را شروع کنید.

“بنابراین دلیل واقعی ساخت کامپیوتر شخصی شما این است که فکر می کنید جالب خواهد بود. همه چیز ، از تحقیق در مورد قطعات تا مونتاژ واقعی ، یک تجربه یادگیری است که به نظر بسیاری از افراد بسیار لذت بخش است – بیشتر از آن وقتی که آنها در حال بازی کردن بر روی چیزی هستند که با دو دست خود ساخته اند.